Gry wideo i aplikacje stały się nieodłączną częścią dzieciństwa. Wbrew temu, co myślą czasem rodzice, nie musi to być tylko bezsensowna rozrywka pełna przemocy czy męczących oczy obrazów. Obecną technologię da się wykorzystać także w dobrym celu. Właśnie dlatego kluczowe znaczenie ma tu wybór gry dla dziecka. Wiele z nich może mieć bowiem nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Wystarczy, że rodzic weźmie pod uwagę kilka kwestii.
1.Cel gry lub aplikacji
Na początku warto zastanowić się, z jakiego powodu młody gracz lubi konkretne gry czy aplikacje. Dzięki temu wybór gry dla dziecka, która będzie edukacyjna, a jednocześnie się mu spodoba, stanie się dużo łatwiejszy. Trzeba bowiem pamiętać, że gry mające także czegoś nauczyć zawsze będą się nieco różnić od tych służących „tylko do zabawy”. Najlepiej więc dobierać je, zwracając uwagę na gust dziecka. Dzięki temu łatwiej będzie je zachęcić do sięgania po te bardziej wartościowe propozycje.
Choć dzieci często mają już dosyć samej nauki w szkole i grając chcą się tylko zrelaksować, najlepsze będą takie gry czy aplikacje, które niosą ze sobą jakąś wartość edukacyjną. Nie musi to być przy tym nic tak oczywistego jak matematyka czy ortografia. Równie dobrze gry mogą uczyć także organizacji, pracy zespołowej czy cierpliwości.
- Wiek i dojrzałość
Na wybór gry dla dziecka z pewnością wpływ powinna mieć także grupa wiekowa, do której dany produkt jest kierowany. Chyba żaden rodzic nie chciałby, by jego dziecko w wieku 5 czy 7 lat grało w strzelankę. Z drugiej strony kupienie 12-latkowi całkowicie dziecinnej gry, by chronić go przed zbyt brutalnymi według rodziców treściami, też nie przyniesie niczego dobrego. W ten sposób dziecko może poczuć się potraktowane przez rodziców jako niedojrzałe i wstydzić się przed kolegami, że nie gra w to samo co rówieśnicy. Z drugiej strony nie ma też co przesadzać w drugą stronę i sięgać po gry dla znacznie wyższego przedziału wiekowego.
Kupując grę, warto więc wziąć pod uwagę sugerowane grupy wiekowe. Pozwalają one łatwiej podjąć decyzję. Tym bardziej, że często producenci oprócz cyfry z sugerowanym wiekiem zamieszczają także dodatkową informację o tym, jakich treści można się spodziewać − na przykład, że w grze występują przemoc czy wulgaryzmy.
Jeśli natomiast rodzic ma wątpliwości co do zawartości gry i jej dostosowania do wieku dziecka, zawsze można jeszcze przemyśleć zakup. W internecie na pewno znajdzie się wiele recenzji, a nawet filmików, w których będzie można obejrzeć kawałki rozgrywek. Nie warto kierować się tylko treściami reklamowymi i zapewnieniami producentów. Lepiej dowiedzieć się, co sądzą na ten temat osoby, które już daną grę zdążyły wypróbować.
- Czas przed ekranem
Gra wybrana zgodnie z punktem 1. i 2. powinna spodobać się dziecku i odpowiadać jego stopniowi dojrzałości. Jest tu jednak pewien haczyk – jeśli rzeczywiście wpasuje się w potrzeby czy oczekiwania dziecka, może być mu się trudno od niej oderwać. Rodzice powinni więc już na etapie zakupu pomyśleć nad ilością preferowanego czasu, jaki dziecko może spędzać przed ekranem. Ma to znaczenie szczególnie w sytuacji, gdy młody gracz przejawia trudności z przerywaniem zabawy i wracaniem do niej dopiero następnego dnia.
Czas przed ekranem będzie miał znaczenie szczególnie w kontekście rodzaju gry. Jeśli dziecko przez 3 godziny nie może oderwać się od aplikacji, która rozwija jego zdolności plastyczne, nie jest to jeszcze powód do niepokoju. Gorzej, gdy na taką ilość czasu codziennie zaangażuje się w strzelankę. Przed wyborem gry rodzice więc powinni zastanowić się, ile czasu naprawdę poświęci na nią dziecko. Chodzi tu o to, by nie dokonywać optymistycznych założeń, ale spojrzeć na sprawę realistycznie.
Originally posted 2021-09-29 15:23:04.