Wydawałoby się, że wybór wózka dla dziecka wcale nie jest tak trudnym zadaniem. W końcu z łatwością można znaleźć naprawdę wiele ofert, właściwie niezależnie od budżetu, jakim się dysponuje. Tak duży wybór sprawia jednak również, że decyzja wcale nie jest prosta – jak tu znaleźć „ten idealny” produkt spośród wielu dostępnych? Zła wiadomość jest taka, że trudno o jasną instrukcję, bo każdy rodzic inaczej może postrzegać tę „idealność”. Na pewno jednak istnieje kilka elementów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.
1. Wygląd wózka
Choć wygląd został na tej liście wymieniony jako pierwszy, to nie dlatego, że powinien być najważniejszy. Wręcz przeciwnie – to najmniej istotna ze wszystkich kwestii, jakie należy brać pod uwagę, jeśli chodzi o wybór wózka dla dziecka. Wielu rodziców jednak o tym zapomina i chce, by wózek był nie tylko funkcjonalny, ale i ładny. I choć nie ma w tym nic złego, to zdecydowanie estetyka nie może być priorytetem. Wręcz przeciwnie – najlepiej wziąć ją pod uwagę na samym końcu.
Trudno się wprawdzie upierać, że pierwsze wrażenie nie ma znaczenia i niektórzy rodzice mogą nie być w stanie zaakceptować wózka, który spełnia inne wymagania, ale wydaje im się wyjątkowo brzydki. Warto jednak takie myśli pozostawić na sam koniec i najpierw przefiltrować oferty pod zupełnie innym kątem.
2. Bezpieczeństwo
Jeśli trzeba by było wymienić tylko jedną kwestię, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze wózka dla dziecka, to z pewnością byłoby nią bezpieczeństwo. Wielkość kół, rodzaj wózka czy jego ciężar tracą na znaczeniu, gdy wózek nie pozwala zadbać o ten jeden aspekt. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy:
- wózek ma odpowiednie zapięcie – najlepiej 5-punktowe,
- zapięcie jest tak zaprojektowane, że dziecko nie będzie w stanie samodzielnie go rozpiąć,
- wózek wyposażony jest w hamulce i blokadę kół.
Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „nie”, to takie modele można z automatu odrzucić – obojętnie jak ładne i funkcjonalne pod innymi względami by były.
3. Rodzaj wózka
Jedną z podstawowych kwestii będzie także rodzaj wózka. W przypadku wózków spacerowych do wyboru są 3 rozwiązania:
- wózki 3w1 – wystarczy dokonać jednego zakupu, by mieć fotelik, wózek z gondolą oraz spacerówkę. Często jednak takie modele są mniej funkcjonalne niż klasyczne spacerówki. Zdarza się też, że siedzisko okazuje się za małe jak na potrzeby 2- czy 3-letniego dziecka.
- klasyczne spacerówki – wózki projektowane specjalnie z myślą o dzieciach powyżej 6 miesiąca życia. Oznacza to jednak także, że rodzice muszą przygotować się na aż dwa duże zakupy – najpierw wózka z gondolą, a potem klasycznej spacerówki
- spacerówki typu parasolki – idealne dla rodziców, którzy szukają łatwo składających się i lekkich wózków, które bez trudu przewiozą autem. Nie sprawdzą się jednak podczas dłuższych spacerów. Zwykle są też stosunkowo lekkie i mało zwrotne.
4. Siedzisko
Jeśli decyzja co do rodzaju wózka została podjęta, czas przyjrzeć się siedzisku. W końcu jedną z najważniejszych kwestii podczas takich spacerów będzie zadbanie o to, by maluchowi było wygodnie. Siedzisko powinno być na tyle głębokie i szerokie, by dziecko mogło wygodnie w nim siedzieć – nawet wtedy, gdy na dworze jest zima, a maluch jest ubrany w gruby kombinezon. Optymalna głębokość siedziska to 20-25 centymetrów, a szerokość: 30-32 centymetry.
Warto zwrócić też uwagę na samo oparcie – powinno być wyższe od dziecka w pozycji siedzącej, bo wtedy będzie mogło dobrze podpierać jego kręgosłup. Jeszcze lepiej, gdy postawi się na to dodatkowo wzmocnione i twarde. Z pewnością przyda się także możliwość regulacji oparcia, szczególnie jeśli dziecko lubi sobie ucinać drzemki podczas spacerów.
5. Wielkość kół
Wózek jest bezpieczny, dostosowany do trybu spacerów i zapewnia dziecku wygodę? Czas przyjrzeć się kwestiom wypływającym na komfort samych rodziców. W końcu nikt nie chce, by pchanie wózka okazało się dla niego codzienną katorgą.
W tym zakresie jedną z ważnych kwestii z pewnością będzie wielkość kół. A tę należy dobrać z uwagi na zastosowanie spacerówki. Piaszczyste tereny czy leśne drogi to na pewno nie jest podłoże, na którym sprawdzą się małe kółka. Jeśli rodzice planują częste spacery w takiej okolicy, warto pomyśleć o tych większych i pompowanych. Pewnym „kompromisem” może być wózek z małymi kołami z przodu i dużymi z tyłu.
6. Waga wózka
Nawet jeśli rodzice mieszkają na parterze albo mają w bloku windę, to i tak pojawią się sytuacje, kiedy wózek trzeba będzie wnieść. Właśnie dlatego waga wózka ma znaczenie. Najlżejsze spacerówki mogą ważyć 3 kilogramy, najcięższe – nawet kilkanaście. Różnica jest więc ogromna. Trzeba znaleźć złoty środek – między komfortem dziecka, komfortem prowadzenia i dodatkowymi udogodnieniami a możliwością wniesienia wózka np. po schodach.
7. Składanie wózka
Sposób składania znajduje się raczej na końcowej części listy, jeśli chodzi o wybór wózka dla dziecka. Wielu rodziców nawet nie zastanawia się nad tą kwestią. A to spory błąd, o czym przekonują się już podczas pierwszych spacerów. Jeśli wózek jest ciężki w obsłudze i wymaga współpracy mamy i taty, to pojawi się problem, gdy tylko jeden rodzic wyjdzie z dzieckiem na spacer, a potem będzie chciał taki wózek złożyć.
Poza tym pozostaje jeszcze druga kwestia – nie tylko komfort składania się liczy. Znaczenie ma też to, jak wózek wygląda po złożeniu – ile miejsca zajmuje, jaki ma kształt i czy np. zmieści się do bagażnika samochodu. To takie kwestie, które będą mieć duży wpływ na komfort rodziców.
8. Miejsce na przechowywanie
W przypadku wyjść z dziećmi do 3 roku życia jest naprawdę wiele rzeczy, które za każdym razem trzeba ze sobą zabrać. A to oznacza, że albo wpakuje się je do torby czy plecaka i będzie się je potem nosić na ramionach, albo kupi się wózek z miejscem na przechowywanie. O ile chwilowe noszenie kilku rzeczy może nie wydawać się dużym problemem, to gdy już pójdzie się na dłuższy spacer, popcha ciężki wózek po lesie albo postanowi po drodze wstąpić na zakupy, można się przekonać, że miejsce na przechowywanie to jednak naprawdę ważna rzecz.
9. Wybór wózka dla dziecka – pozostałe kwestie
Te wyżej omówione rzeczy to pewnego rodzaju podstawa przy wyborze najlepszego wózka. Na samym końcu warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia, które też mogą mieć znaczenie. Mowa tu o takich kwestiach jak:
- regulowana rączka,
- obracane siedzisko
- podparcie na stopy,
- amortyzatory,
- możliwość wyprania tapicerki
- łatwość unoszenia przednich kół (łatwość podbijania).
Oczywiście wyznacznikiem dla każdego rodzica z pewnością będzie też cena – w końcu nie każdy dysponuje na tyle dużym budżetem, by kupić swojemu maluchowi wózek z górnej półki.
Dobra wiadomość jest jednak taka, że nawet w średnim przedziale cenowym można spokojnie znaleźć modele spełniające podstawowe wymagania. Zawsze warto też rozważyć zakup z drugiej ręki. W internecie znajduje się naprawdę wiele ofert używanych wózków dobrej jakości w atrakcyjnej cenie.
Originally posted 2022-01-28 18:05:16.