Wybór fotelika samochodowego – 5 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę

wybór fotelika samochodowego
wybór fotelika samochodowego

Aby zapewnić swojemu dziecku bezpieczną podróż samochodem, trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie. Wybór fotelika samochodowego wbrew pozorom nie jest jednak prosty. Istnieje naprawdę wiele czynników, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu. Warto jednak poświęcić temu tematowi trochę czasu i uwagi – w końcu chodzi tu o bezpieczeństwo dziecka.

Jaki fotelik dla dziecka będzie najbezpieczniejszy?

Priorytetem dla każdego rodzica z pewnością jest zadbanie o bezpieczeństwo malucha. Takie kwestie jak wygląd, dodatkowe udogodnienia czy cena mają dopiero drugorzędne znaczenie. W takim razie jaki fotelik dla dziecka będzie najbezpieczniejszy? Na pewno nie konkretny model od danego producenta i nie fotelik określonych rozmiarów. Najbezpieczniejszy to ten, który dopasowany jest do samochodu i  potrzeb dziecka, a do tego zamontowany zgodnie z zaleceniami.

Warto uświadomić sobie, że samochody projektowane są z myślą o osobach dorosłych. Nawet jeśli przeprowadzono wiele testów, a producent gwarantuje, że auto jest naprawdę bezpieczne, to te testy wciąż dotyczą dorosłych pasażerów. Aby ten sam poziom bezpieczeństwa zapewnić dziecku, trzeba więc przemyśleć wybór fotelika samochodowego tak, by spełniał on swoje konkretne zadanie – dopasował dziecko do samochodu i sprawił, by również dla niego podróż była maksymalnie bezpieczna.

Wybór fotelika samochodowego – na co zwrócić uwagę?

Po tym wstępie czas wiec na konkretną listę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed  dokonaniem zakupu. Będzie to przede wszystkim:

  1. Rodzaj fotelika
  2. Dopasowanie fotelika do samochodu
  3. Dopasowanie fotelika do wagi dziecka
  4. Sposób zapięcia
  5. Zgodność z obowiązującymi normami

1. Rodzaj fotelika

Istnieją 3 podstawowe rodzaje fotelików samochodowych. Kiedy dziecko rośnie, zmieniają się bowiem jego potrzeby, a co za tym idzie – sposób, w jaki należy przewozić malucha w samochodzie. Właśnie dlatego jednym z kluczowych aspektów będzie wybranie odpowiedniego rodzaju fotelika. I tak na rynku dostępne są:

  • Fotelik samochodowy dla niemowląt – przeznaczony dla dzieci do 1. roku życia. Właściwie bardziej adekwatną nazwą będzie w tym przypadku „nosidełko”. Taki fotelik montuje się tyłem do kierunku jazdy, a dziecko nie siedzi w nim, a leży.
  • Fotelik samochodowy dla malucha – mniej więcej od 1. roku życia można przestawić dziecko na fotelik samochodowy, w którym będzie już mogło siedzieć. „Mniej więcej”, bo nie jest wcale tak, że dokładnie po 12 miesiącach od narodzin nadejdzie czas na zmianę. Wiele zależy od wzrostu malucha i szybkości jego rozwoju.
  • Fotelik podwyższający – to ostatnia grupa fotelików, które dziecko będzie używało zdecydowanie najdłużej – do osiągnięcia konkretnego wzrostu (150 cm). Fotelik podwyższający pełni już zupełnie inną funkcję niż 2 poprzednie rodzaje – ma dostosować pozycję dziecka do samochodu (umożliwić mu wygodne opieranie się, korzystanie z pasów, poduszek powietrznych itd.).

2. Dopasowanie fotelika do samochodu

Choć może się to wydawać nieintuicyjne, kolejnym krokiem będzie dopasowanie fotelika do samochodu, a nie do dziecka. Jak to zostało wspomniane, fotelik ma zapewnić maluchowi takie samo bezpieczeństwo, jakie samochód zapewnia dorosłym pasażerom. A to oznacza, że jego wybór należy przemyśleć pod kątem konkretnego modelu auta.

W praktyce sprowadza się to do sprawdzenia czy:

  • fotelik mieści się w aucie (wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste),
  • można go łatwo zamontować,
  • przy ustawieniu go do spania dziecko ma dostatecznie dużo miejsca na nogi,
  • siedzisko jest dopasowane do samochodu – na jakiej wysokości siedzi dziecko,
  • długość siedziska jest odpowiednia – czy jest dopasowana do nóg dziecka.

3. Dopasowanie fotelika do wagi dziecka

Kolejna ważna kwestia, jeśli chodzi o wybór fotelika samochodowego, to jego dopasowanie do wagi dziecka. Nawet jeśli maluch wygodnie siedzi w danym foteliku, to należy sprawdzić, czy mieści się w przedziale wagowym podanym przez producenta.

Czasami wizualnie wydaje się, że fotelik jest dopasowany, ale kryteria wagi wcale nie są spełnione. To z kolei ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo malucha – producenci nie bez powodu podają konkretny przedział.

Warto wybierać przy tym modele o wąskim zakresie wagi – im mniejszy jest zakres, tym lepsza też ochrona. Dzieje się tak nie bez powodu, w końcu modele, które mają być maksymalnie uniwersalne, trudno zaprojektować tak, by gwarantowały bezpieczeństwo na tym samym poziomie, co foteliki mające posłużyć dziecku przez maksymalnie 2-3 lata.

4. Sposób zapięcia

Kolejna ważna kwestia to sposób zapięcia. Na rynku dostępne są zarówno foteliki z 5-punktową, jak i 3-punktową uprzężą. Ma to szczególne znaczenie podczas wypadków i gwałtownego hamowania. Młodsze dzieci są bardziej narażone na urazy i uszkodzenia ciała, dlatego w ich przypadku lepiej sprawdzi się zapięcie 5-punktowe.

Pozostaje jeszcze druga kwestia – wybrać fotelik z Isofix czy może nie jest to konieczne? Niektóre foteliki są montowane przy pomocy pasów bezpieczeństwa, a inne z wykorzystaniem specjalnych uchwytów znajdujących się w samochodzie (Isofix). Możliwość skorzystania z tego drugiego rozwiązania zależy od modelu samochodu – nie każdy jest wyposażony w zaczepy. Ogólnie rzecz biorąc, przyjmuje się, że jeśli auto pozwala na zakup fotelika z Isofixem, to warto się na niego zdecydować.

5. Zgodność z obowiązującymi normami

Na koniec znów kwestia bezpieczeństwa. Przed zakupem fotelika należy się upewnić, że jest on zgodny z europejskimi normami. To daje rodzicom największą gwarancję, że fotelik rzeczywiście jest dostosowany do potrzeb malucha i podróżowanie z dzieckiem będzie maksymalnie bezpiecznie.

Oprócz tego warto też pamiętać, by nie kupować fotelików np. w markecie, ale poważnie podejść do tego wyboru – najlepiej udając się do sklepu, w którym znajduje się szeroki wybór modeli i w którym będzie można skorzystać z pomocy i wiedzy sprzedawcy.

Nie warto też decydować się na zakup z drugiej ręki, a tym bardziej od osób spoza kręgu znajomych, kiedy nie zna się dokładnej historii fotelika – istnieje duże ryzyko, że taki używany model nie będzie miał już wszystkich swoich właściwości. A to z kolei znów przełoży się na mniejsze bezpieczeństwo.

Originally posted 2022-10-15 19:25:11.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak spędzać czas z dzieckiem

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka spacerowego? Praktyczny poradnik

burgery z karpia dla dzieci

(O)mega zdrowy posiłek dla dziecka? W jesiennym menu postaw na ryby