Podróżowanie z dzieckiem nie musi być męczące! Jeśli maluch nie nudzi się w samochodzie, a czas upływa mu w ciekawy sposób, istnieje duża szansa, że nawet nie pomyśli o narzekaniu, a podróż minie mu błyskawicznie. Jak do tego doprowadzić? Tutaj cuda mogą zdziałać pomysłowe zabawy z dzieckiem w aucie.
1. Widzę coś…
Pierwsza, prosta, za to niezawodna zabawa na podróż z dzieckiem to ta w „widzę coś”. Jak wskazuje sama nazwa, jeden z graczy wybiera coś, co widzi i opisuje to jednym słowem (np. „widzę coś zielonego”). Zadaniem pozostałych jest odgadnąć, co to takiego. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, by wybierać dostatecznie oddalone punkty – inaczej znikną z pola widzenia, nim zabawa się skończy!
2. Co wolisz?
Są takie zabawy z dzieckiem, które doskonale sprawdzą się nie tylko w aucie, ale także na co dzień. Nie inaczej jest w przypadku zabawy w „co wolisz”. Dzięki niej dziecko może ćwiczyć kreatywność, analizę informacji i krytyczne myślenie. I tutaj koncepcja jest bardzo prosta. Wystarczy zadawać pytania do dziecka zakładające dwie opcje (np. „wolałbyś być niewidzialny czy móc się teleportować?”) i poprosić o odpowiedź z uzasadnieniem. Potem kolejność się zmienia i to dziecko zadaje pytanie.
3. Na szczęście/ niestety i układanie historii
Kolejne propozycje to dwie zabawy z dzieckiem w aucie, które są do siebie nieco podobne.
Pierwsza z nich to prosta gra w układanie krótkich historyjek. Jedna osoba mówi zdanie rozpoczynające historię. Kolejna musi zacząć ją od słów „na szczęście”, a następna od słów „niestety”. W ten sposób można stworzyć śmieszną i naprawdę zwariowaną opowieść.
Drugi pomysł jest nieco podobny do pierwszej zabawy, z tym że gracze nie mają tu narzuconych żadnych początkowych słów. Na zmianę każde z nich dopowiada po prostu po jednym zdaniu, tworząc ciekawą historię. Może to trwać w nieskończoność.
4. Jadę na wakacje i przywiozę…
To gra stworzona na wzór wszystkich innych tego typu pamięciówek. Pierwsza osoba zaczyna od słów „jadę na wakacje i przywiozę”. (np. „jadę na wakacje i przywiozę muszlę”). Druga musi powtórzyć słowa pierwszej i dodać cos od siebie (np. „jadę na wakacje i przywiozę muszlę oraz magnes”). Z czasem robi się coraz trudniej!
5. Wszystko na „P”
Idealna gra dla zabicia czasu, która przy okazji rozwija kreatywność i pomaga wzbogacić słownictwo. Dana osoba wybiera przedmiot, który chce opisać, a następnie robi to za pomocą wyłącznie słów rozpoczynających się na literę „p” (np. „podłużny przedmiot przymocowany pod pojazdem” itd.). Pozostałe osoby zgadują. Może się to okazać sporym wyzwaniem – często naprawdę trudno znaleźć słowa, które pozwolą opisać w ten sposób daną rzecz!
6. Bingo
Jeśli chce się zaangażować dziecko na dłużej, można pograć w bingo. Wystarczy uwzględnić w nim pewne rzadkie albo abstrakcyjne rzeczy, których będzie trzeba wypatrywać (np. pies w samochodzie, polska tablica rejestracyjna za granicą itd. W ten sposób dziecku może upłynąć większość podróży.
7. 20 pytań
Kolejna prosta, ale niezawodna gra to 20 pytań. Jeden z graczy wybiera sobie konkretną rzecz. Druga strona ma do wykorzystania 20 pytań, by odgadnąć, o jaki przedmiot chodziło.
8. Szukanie Świętego Graala
To kolejna gra nieco podobna do zabawy w bingo. Tym razem jednak trzeba wybrać jedną, konkretną i rzadko spotykaną rzecz, której wszyscy będą mogli wypatrywać podczas jazdy autem. Osoba, której jako pierwszej się to uda, wygrywa (o ile w ogóle ktoś zdoła odnaleźć Świętego Graala).
9. Zakazane słowa
Na całą podróż ustala się pewne zakazane słowa, których podczas jazdy samochodem nie można użyć. Mogą to być np. imiona członków rodziny czy inne często używane zwroty. Żeby gra była bardziej angażująca, warto wymyślić nagrodę dla osób, które przez całą podróż ani razu nie wypowie zakazanych słów.
10. Odgadnij melodię
Zabawy z dzieckiem w aucie mogą być też związane z odgadywaniem piosenek. Kombinacji jest naprawdę wiele. Można np. próbować odgadnąć tytuły piosenek puszczanych w radiu, nucić sobie nawzajem melodie. Rodzina lubiąca większe wyzwania może skorzystać również z trudniejszej wersji – śpiewanie piosenki ze słowami innej (np. nucenie melodii „Sto lat” do słów „My jesteśmy krasnoludki”). Będzie to spore utrudnienie. I to zarówno dla nucącego, jak i dla odgadujących!
Relacje z rówieśnikami – jak pomóc dziecku zbudować fajne relacje
Jak przygotować się na zimowy wyjazd z dzieckiem w góry?
Gdzie najlepiej na egzotyczne wakacje?
Originally posted 2022-08-26 08:21:54.