Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka spacerowego? Praktyczny poradnik

jak spędzać czas z dzieckiem
jak spędzać czas z dzieckiem

Wózek to jedna z tych rzeczy, których wybór warto dokładnie przemyśleć. Choć mogłoby się wydawać, że taka decyzja nie ma większego znaczenia – w końcu każdy z dostępnych modeli może posłużyć do codziennych spacerów – to nic bardziej mylnego. Nie bez powodu na rynku dostępnych jest tak wiele rodzajów wózków dostosowanych nie tylko do wieku dziecka, ale także do nawierzchni czy konkretnych potrzeb. W takim razie na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka spacerowego?

Jaka powinna być dobra spacerówka?

Każdy rodzic chce, by wózek dla dziecka był maksymalnie wygodny, dostosowany do potrzeb malucha, a do tego najlepiej lekki, komfortowy w prowadzeniu i wytrzymały, tak by przetrwał kilka lat, a najlepiej by posłużył jeszcze kolejnym pociechom.

Niestety, choć pewnie większość rodziców z chęcią skorzystałaby z jasnej instrukcji „kup wózek X” albo „wózek powinien mieć cechy takie jak A, B i C”, to sprawa nie jest taka zero-jedynkowa. Można wprawdzie wskazać, na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka spacerowego, ale nie ma przy tym jedynej słusznej metody. Inne potrzeby ma rodzic, który chce się wybierać na spacery po osiedlu, inne rodzic, który lubi wędrówki po bardziej wymagających terenach, a jeszcze inne ktoś, kto chce kupić jeden wózek, który spełni wszystkie zadania – od fotelika aż po spacerówkę.

I choć ta odpowiedź może nie satysfakcjonować rodziców szukających jasnych, konkretnych rozwiązań, to trudno powiedzieć, jaka powinna być dobra spacerówka. Można co najwyżej przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom i zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Rodzaje wózków spacerowych

Warto zacząć od tego, że do wyboru jest kilka rodzajów wózków spacerowych:

  • wózek 3w1
  • klasyczna spacerówka
  • spacerówka typu parasol.

I znów – trudno jednoznacznie wskazać, że któryś z nich jest zdecydowanie tym jedynym, najlepszym wyborem. Wszystko zależy tu od wielu czynników. Zamiast więc polecać jedno, konkretne rozwiązanie, lepiej przedstawić wady i zalety każdego z nich.

Wózek 3w1

Pierwsza możliwość to wózek 3w1, na który decyduje się wielu rodziców – łączy w sobie klasyczną gondolę, fotelik, a gdy dziecko podrośnie może zamienić się właśnie w spacerówkę. Takie rozwiązanie wydaje się idealne dla rodziców, którzy nie chcą wymieniać wózka i wolą raz zainwestować w dobry model niż potem martwić się o zakup kolejnego.

Z wózkami 3w1 jest jednak pewien kłopot. Po pierwsze – nawet jeśli producenci starają się, by były jak najbardziej uniwersalne, to trudno się spodziewać, że coś, co ma pełnić jednocześnie 3 funkcje, równie dobrze spełni swoją rolę co klasyczna spacerówka.

Tym, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze wózka spacerowego typu 3w1, z pewnością będzie wielkość siedziska. Trzeba pamiętać, że taki wózek w zamyśle ma posłużyć nawet do 3 roku życia. A to oznacza, że siedzisko musi pomieścić również 3-latka. Niestety nie wszystkie modele rzeczywiście spełniają ten wymóg i w efekcie ostatecznie nie udaje się uniknąć zakupu klasycznej spacerówki.

Klasyczna spacerówka

Klasyczna spacerówka to rozwiązanie najbezpieczniejsze w tym sensie, że tego rodzaju wózki projektowane są ściśle z myślą o byciu właśnie spacerówką. Posiadają więc zwykle duże, wygodne oparcie z możliwością regulacji i pozwalają dziecku wygodnie jeździć w pozycji siedzącej. Zwykle taki wózek może posłużyć dziecku od 6 miesiąca do nawet 3 roku życia.

Przy wyborze klasycznego wózka warto jednak zwrócić uwagę na kilka konkretnych kwestii. Pierwsza z nich to zabezpieczenie – koniecznie takie, z którym nie poradzi sobie nawet trzylatek. Warto pamiętać, że dziecko, siedząc w wózku, z pewnością będzie zainteresowane zapięciem i przynajmniej spróbuje rozpiąć pasy.

Druga istotna kwestia to obciążenie – górna granica powinna być dostosowana do 3-latka, by wózek rzeczywiście mógł posłużyć maluchowi tak długo, jak będzie potrzebny. Dodatkowym atutem z pewnością okaże się miejsce do przewożenia dodatkowego bagażu – zabawek dziecka, mokrych chusteczek, picia, przekąski itd.

Spacerówka typu parasol

Ostatnia możliwość to spacerówka typu parasol – idealna dla rodziców, którzy często przemieszczają się z dzieckiem i chcą z łatwością składać i przenosić wózek – waga spacerówek zwykle nie przekracza 7 kilogramów. Dużym plusem z pewnością jest też niska cena w porównaniu do dwóch pozostałych propozycji.

Spacerówka typu parasol nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem dla rodziców, którzy planują długie, regularne spacery z dzieckiem. Taki wózek jest zdecydowanie mniej zwrotny i stabilny. Dużą wadą jest także brak kieszeni. Wprawdzie pojawiają się modele wyposażone w miejsce do przewożenia bagażu – np. zakupów czy torby z akcesoriami dla dziecka – ale jest to raczej wyjątek od reguły. A przecież przy dłuższych wyjściach trudno wyobrazić sobie opuszczenie domu choćby bez mokrych chusteczek, picia i jedzenia dla malucha.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka spacerowego?

Wiadomo już, jakie są rodzaje wózków dostępnych na rynku. Jeśli rodzice podejmą decyzję co do tego, które rozwiązanie będzie w ich przypadku najlepsze, wciąż nie oznacza to, że pozostaje już tylko udać się do sklepu i kupić pierwszy lepszy z dostępnych modeli.

Jest wiele cech, które będą wpływać na funkcjonalność wózka i zarówno komfort siedzenia w nim, jak i wygodę jego obsługi. Kilka z nich zostało już wspomnianych przy omawianiu konkretnych rodzajów spacerówek, ale warto podsumować je wszystkie i dodać kolejne podpunkty.

  1. Bezpieczeństwo – to powinien być punkt wyjścia. Wózki, które nie mają solidnych pasów albo z których zapięcia dziecko łatwo może się wydostać, na starcie powinny zostać odrzucone. Obowiązkowo w wózku powinny się też znaleźć hamulce i blokada kół.
  2. Maksymalne obciążenie – warto kupić wózek, którym będzie mógł jeździć nawet 3-latek. A nawet jeśli producent zapewnia, że wózek może posłużyć dziecku do tego roku życia, wyznacznikiem powinno tu być maksymalne obciążenie, jakie dany model może znieść.
  3. Budka – jedną z najważniejszych kwestii tuż obok bezpieczeństwa jest to, by dziecko czuło się w spacerówce jak najbardziej komfortowo. A duży wpływ z pewnością ma na to budka. To ona będzie osłaniać malucha od deszczu czy słońca. Najlepiej sprawdzą się budki kilkustopniowe, które można regulować w zależności od potrzeb.
  4. Waga wózka – może waga nie wydaje się tak istotna jak inne wyżej wymienione kwestie, ale przecież nie można zapomnieć o komforcie samych rodziców. Z pewnością zdarzą się sytuacje, gdy wózek trzeba będzie wnieść albo nawet załadować do autobusu i wtedy zdecydowanie waga nie pozostanie bez znaczenia.
  5. Rodzaj składania – w zależności od wybranego modelu wózek będzie składał się jak parasolka albo na pół. W przypadku częstych podróży samochodem albo niewielkiej przestrzeni do przechowywania warto zwrócić na to uwagę. Istotny jest jednak nie tylko sam rodzaj składania, ale i łatwość, z jaką można to robić. W końcu rodzice nie zawsze będą mogli pomóc sobie wzajemnie i nieraz wybiorą się na samotny spacer z dzieckiem.
  6. Koła – kolejna ważna kwestia, o której czasem się zapomina, a przecież to właśnie od rodzaju kółek będzie zależał komfort prowadzenia wózka. O ile przy spacerach po mieście sprawdzi się większość modeli, to jeśli rodzice planują częste podróżowanie z dzieckiem poza miasto (np. do lasu), powinni pomyśleć o większych, pompowanych kołach.
  7. Sposób prowadzenia – dostępne są modele z dwiema rączkami lub z jednym, dużym uchwytem. Tutaj właściwie wszystko zależy od preferencji samych rodziców. Warto jednak pamiętać, że modele bez dwóch uchwytów łatwiej jest prowadzić jedną ręką.
  8. Miejsce na torbę / zakupy – nawet podczas standardowych spacerów z dzieckiem jest naprawdę wiele rzeczy, które trzeba ze sobą zabrać. Jeśli rodzic nie chce nosić ich wszystkich w plecaku czy torebce, warto, by kupił wózek wyposażony w odpowiednią przestrzeń do przechowywania.

 

 

Originally posted 2022-10-10 07:23:10.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

montessori

Pedagogika Montessori a rola rodzica

wybór fotelika samochodowego

Wybór fotelika samochodowego – 5 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę