Jakościowe spędzanie czasu z dzieckiem na 10 sposobów

czas z dzieckiem

Bardzo często czasu brakuje nam praktycznie na wszystko, a już na pewno na przyjemności czy odpoczynek. Praca i obowiązki domowe pochłaniają większość doby, ale też energii, przez co po wykonaniu wszystkich zadań trudno myśleć o jakościowym spędzaniu czasu. Warto jednak zadbać o to, by godziny poświęcone dziecku były w pełni wykorzystane. Istnieje 10 sposobów, dzięki którym będzie to łatwiejsze.

1. Regularne planowanie

Nie tylko zaplanuj, jak spędzać czas z dzieckiem, ale kiedy to robić. Dzięki temu będzie łatwiej zrealizować wspólne plany, a dziecko będzie cieszyć się nie tylko wspólnie spędzonymi chwilami, ale także samym wyczekiwaniem na ten moment.

2. Poranna rutyna też ma znaczenie

Wystarczy wygospodarować chociaż 10 dodatkowych minut w swojej porannej rutynie, by spędzić wartościowo czas z dzieckiem. Dobrym pomysłem może być chociażby wspólne przygotowywanie śniadania. Nie tylko zrobicie coś dla pozostałych członków rodziny, ale także będziecie mogli w tym czasie porozmawiać.

3. Wspólny koniec dnia

O wspólny czas razem można zadbać także pod wieczór. Dzieci dorastając, stają się coraz bardziej samodzielne, ale to nie znaczy, że w ogóle nie potrzebują rozmowy czy uwagi rodzica. Na pewno sprawi im przyjemność wspólne zakończenie dnia – czytanie książki, mycie twarzy w tym samym czasie czy nawet wspólna wieczorna joga.

4. Rodzinne zdjęcia przez okrągły rok

Jak często robisz sobie zdjęcie wspólnie z dzieckiem? Może warto wprowadzić zwyczaj codziennego selfie? Bardzo szybko może się okazać, że jest to zabawny sposób na spędzanie razem kilku chwil, a nawet, że robienie wspólnych zdjęć uzależnia. Możesz nawet pomyśleć o specjalnym albumie, który sprawisz dziecku po uzbieraniu 365 fotografii. Będzie to dla niego świetna pamiątka.

5. A może krótkie wideo?

Podobnym sposobem jest dokumentowanie każdego dnia poprzez krótkie wideo trwające zaledwie sekundę. Połączenie po roku takich filmików w jeden pozwoli stworzyć niesamowitą kapsułę czasu, w której znajdą się wszystkie wspólne wyjścia czy razem spędzone chwile. Będzie to też świetna motywacja, byście codziennie poświęcali sobie czas.

6. Kartonowy tablet

Nieco śmiesznym i na pierwszy rzut oka niedorzecznym pomysłem może być wykonanie kartonowego „tabletu”. Będziecie mogli wraz z dzieckiem na zmianę udawać, że filmik z waszym udziałem jest na nim odtwarzany. Stwarza to możliwość wyobrażenia sobie, że jesteście na YouTubie, przeprowadzacie wywiad czy uczestniczycie w quizie. Będzie to niecodzienny sposób, by dowiedzieć się czegoś o sobie czy w zabawny sposób opowiedzieć o nadchodzącym dniu czy planach na kolejne tygodnie.

7. Wspólne ćwiczenia

Warto też spędzać czas z dzieckiem na wspólnych ćwiczeniach. Po pierwsze, pozwala to kształtować zdrowe nawyki i skłania do codziennej rutyny zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Poza tym kilka wspólnych treningów w tygodniu to wiele godzin wspólnie spędzonych w przeciągu całego roku. Ćwiczenia nie muszą być nieprzyjemne. Z pewnością znajdziecie coś, co wszystkim przypadnie do gustu i sprawi, że treningi będą także doskonałą zabawą.

8. Wspólne gotowanie

Wiele spotkań czy imprez kręci się wokół jedzenia. Samo przygotowywanie posiłków może być jednak równie przyjemne co ich spożywanie. Możecie wypróbować zupełnie nowy przepis, upiec ciastka, które wspólnie potem będziecie ozdabiać albo możesz pokazać dziecku przepis goszczący w waszej rodzinie od pokoleń. To czas na dobrą zabawę, wspólne rozmowy i nauczenie swojej pociechy wielu przydatnych umiejętności.

9. Wróć do dzieciństwa

A może warto choć na chwilę poczuć się jak dziecko? Pobaw się razem w doktora czy szkołę ze swoją pociechą albo wykorzystajcie wyobraźnię i zobaczcie, jak wiele niesamowitych rzeczy możecie zrobić ze zwykłego kartonu. Ważna jest tu cierpliwość i brak myślenia o tym, że coś może być głupie tylko dlatego, że jest się już dorosłym.

10. Wspólna wycieczka

Nic tak nie zbliża jak wspólne wyjazdy. Nie musisz wcale brać wolnego w pracy. Wystarczy weekend. Pojedźcie gdzieś i rozbijcie namiot, pieczcie wieczorem kiełbaski i pianki na ognisku, patrzcie w gwiazdy, chodźcie na spacer czy wybierzcie się na grzyby. W ten sposób spędzicie razem czas w niezwykły sposób i zbudujecie piękne wspomnienia.


  1. Jak przygotować się na zimowy wyjazd z dzieckiem w góry?
  2. Gdzie najlepiej na egzotyczne wakacje?
  3. Wyjazd w góry z dzieckiem latem?

Originally posted 2020-05-20 17:45:16.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

prezent dla dziecka

Idealny prezent na dzień dziecka – jak go wybrać?

Jak się ubrać na komunię

Jak właściwie przygotować strój na uroczystość Pierwszej Komunii Świętej? Praktyczny przewodnik dla każdego!