Praktyczne rzeczy, których warto nauczyć dziecko w domu

Praktyczne rzeczy, których warto nauczyć dziecko w domu

Wraz z zamknięciem szkół dzieci praktycznie cały czas spędzają obecnie w domu. Nie oznacza to jednak, że większość dnia mają przesiedzieć przed komputerem czy telewizorem. Nie jest to też równoznaczne z tym, że nie nauczą się niczego pożytecznego. Wręcz przeciwnie – teraz mają doskonałą okazję, by skupić się na tych z pozoru drobnych rzeczach, na które do tej pory nie miały czasu czy chęci. Pomysłów na to, czego można nauczyć dziecko w domu, jest naprawdę sporo. Warto więc wybrać kilka praktycznych czynności, które zwiększą samodzielność malucha i okażą się przydatne w dalszym życiu.

Opieka nad zwierzętami

Dla wielu dzieci opieka nad zwierzakiem to pierwsze takie doświadczenie, podczas którego uczą się troski o innych. Warto więc wykorzystać czas spędzany w domu na naukę odpowiedzialności w tym zakresie. Można powierzyć dziecku na przykład zadanie pilnowania, by pies czy kot miał zawsze miskę z wodą albo by o konkretnej godzinie nakarmić zwierzaka. W okresie społecznej izolacji dziecko ma też więcej czasu na zabawę ze zwierzakiem czy spacery. Jeśli jest za małe, by samodzielnie wyprowadzać psa, zawsze mogą towarzyszyć mu rodzice.

Podstawy szycia

Tym, czego można nauczyć dziecko w domu, z pewnością są też podstawy szycia. Sytuacje, w których trzeba przyszyć guzik czy zacerować drobną dziurę zdarzają się dosyć często, a już na pewno w przypadku dziecięcych ubrań. Jeśli dziecko jest już nieco starsze, można nawet pomyśleć o nauce dziergania na szydełku czy drutach, oczywiście dostosowując poziom trudności do jego możliwości.

Gotowanie

Warto też zadbać o to, by dziecko umiało przygotować samodzielnie chociaż podstawowe posiłki. Oczywiście początkowo trzeba będzie poświecić mu sporo czasu, wytłumaczyć, czego może dotykać, a czego nie i nadzorować je podczas pierwszych kulinarnych prób. Warto też wspólnie przygotować jakiś bardziej skomplikowany przepis. Zawsze to lepsza alternatywa dla spędzania czasu przed telewizorem. W ten sposób dziecko ma też możliwość wykonywania ambitnych dań i nauczenia się, jak ważne jest podążanie za przepisem. Dużo radości może mu też sprawić chociażby wałkowanie czy ubijanie piany.

Dbanie o porządek

Przebywanie w domu to też dobry czas, by nauczyć dziecko dbania o porządek. Po pierwsze, kiedy wszyscy domownicy większość chwil spędzają właśnie w czterech ścianach, bałagan powstaje znacznie szybciej, a dodatkowa pomoc na pewno się przyda. Będąc zawsze w pobliżu rodzic ma też możliwość nadzorowania działań dziecka, kiedy pierwszy raz będzie obsługiwało odkurzacz czy rozpakowywało zmywarkę.

Czego więc można nauczyć dziecko w domu, jeśli chodzi o porządek? W przypadku najmłodszych dobrym pomysłem będzie chociażby ścieranie kurzów czy odkładanie przedmiotów na ich miejsce. Starsze dzieci mogą natomiast zająć się już chociażby wspomnianym opróżnianiem zmywarki. Dbanie o porządek to także robienie prania czy zmiana pościeli – warto więc zaangażować swojego malucha chociażby w sortowanie ubrań czy wieszanie ich na wieszaku, a także w ściąganie poszewek z poduszek i kołdry.

Oszczędzanie pieniędzy

Jeśli dziecko dostaje kieszonkowe i ma własne pieniądze, którymi może zarządzać, jest to idealny czas, by nauczyło się oszczędzania. Związane z tym nawyki kształtuje już w najmłodszych latach. W momencie, gdy nie chodzi codziennie do szkoły i nie spędza każdego popołudnia z kolegami, ma mniej okazji do bezmyślnego wydawania pieniędzy chociażby na słodycze.

Warto wykorzystać ten czas i zapoznać dziecko z podstawami gospodarowania pieniędzy. Tutaj tradycyjną skarbonkę najlepiej zastąpić słoikiem. Dzięki temu dziecko będzie bardziej świadome ilości swoich pieniędzy, widząc, jak ich ilość w słoiku zwiększa się lub zmniejsza. Jeśli jest już nieco starsze, można też pomóc mu stworzyć arkusz kalkulacyjny, w którym będzie planować swoje wydatki czy tempo oszczędzania na konkretny cel.

Dbałości o komfort psychiczny też można nauczyć dziecko w domu

Na koniec warto jeszcze pamiętać, że praktyczne umiejętności takie jak gotowanie, wiązanie sznurówek czy sprzątanie to nie wszystko. Dziecko od najmłodszych lat powinno też wiedzieć, jak ważny jest komfort psychiczny. Szczególnie w czasie pandemii cała rodzina zmaga się z większym smutkiem czy frustracją.

Dobrym pomysłem będzie więc wspólne praktykowanie medytacji. Prawdopodobnie dziecko na początku będzie mieć spory problem z wyciszeniem. Tutaj można więc zastosować metodę małych kroków – zacząć od dwóch minut obserwowania swojego oddechu i powoli wydłużać ten czas. Umiejętność uspokajania się i wyciszania przyda się maluchowi nie tylko w tym obecnym trudnym czasie, ale także w dorosłym życiu.


Zobacz też:

Ciekawe prezenty na baby shower, czyli jak połączyć użyteczność z oryginalnością

Idealny prezent na dzień dziecka – jak go wybrać?

Chusta elastyczna: dlaczego warto ją mieć?

 

Originally posted 2021-04-05 14:01:54.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe prezenty na baby shower

Ciekawe prezenty na baby shower, czyli jak połączyć użyteczność z oryginalnością

problemy ze snem u dziecka

Strategie, dzięki którym dziecko łatwiej prześpi noc