Strategie, dzięki którym dziecko łatwiej prześpi noc

problemy ze snem u dziecka

Problemy ze snem u dziecka mają wpływ nie tylko na nie, ale na całą rodzinę. Ciągłe budzenie się w nocy czy trudności w zasypianiu przekładają się na ospałość w ciągu dnia i rozdrażnienie. Wszystko to nie pozostaje też bez wpływu na pozostałych członków rodziny. Kiedy dziecko płacze w nocy albo długo nie chce zasnąć, nie śpią też jego rodzice. I choć wiadomo, że przy małych dzieciach trudno naprawdę się wyspać, nie oznacza to, że jesteście skazani na wieczny brak snu. Problem możecie przynajmniej częściowo rozwiązać, stosując jedną z kilku strategii. To od was zależy decyzja, która z nich najlepiej sprawdzi się w waszym przypadku.

Problemy ze snem u dziecka a wiek

Warto zacząć od tego, że problemy ze snem u dziecka związane są także z jego wiekiem. W zależności od tego, w jakim wieku jest wasz maluch, inne mogą być powody trudności z zasypianiem czy ciągłego budzenia się. W przypadku dzieci do 3 miesięcy okres snu jest dosyć krótki. Tutaj oczywiście nie unikniesz wstawania w nocy. Już od początku możesz jednak wprowadzać pewne nawyki, które zaprocentują później.

Jeśli dziecko zasypia podczas jedzenia czy noszenia, zadbaj o to, by uniknąć podobnych sytuacji. Kładź je konsekwentnie w łóżeczku czy kołysce, gdy widzisz, że zaczyna być śpiące. W ten sposób to miejsce będzie się mu jednoznacznie kojarzyć ze snem. 

W momencie, gdy Twoje dziecko jest w wieku 3-9 miesięcy, zaczyna uczyć się siadać czy przewracać. W tym czasie szybko się więc rozwija. Po obudzeniu się w nocy może próbować siadać, ekscytując się nową umiejętnością. Zadbaj więc o to, by ponownie się położyło, zamiast próbować wstać i całkowicie się rozbudzić. Pamiętaj też, że choć dziecko w tym czasie robi ogromne postępy psycho-fizyczne, wcale nie znaczy to, że musisz karmić je w nocy. To może tylko pogorszyć sprawę i spowodować, że problemy dziecka z zasypianiem się pogłębią. 

Dziecko w wieku 9-12 miesięcy jest już dostatecznie duże, by przespać całą noc. Wciąż może jednak odczuwać lęk separacyjny czy zapadać w drzemki. Dobrym pomysłem będzie stopniowe przesuwanie drzemki na wcześniejszy czas i skracanie jej. Trzymaj się przy tym swojego rytuału przed snem. Dzięki temu dziecko będzie lepiej rozumieć, że pora snu jest czasem na sen, a nie na przykład na zabawę. 

Pozwól dziecku samodzielnie zasypiać

Wielu rodziców spędza z dzieckiem czas do momentu, gdy zapadnie ono w sen. W ten sposób jednak możesz wyrobić w swoim maluchu nawyk. Im bardziej przyzwyczai się, że Twoja obecność jest niezbędnym elementem zasypiania, tym trudniej będzie go potem przyzwyczaić do zmiany. Istnieje też duża szansa, że gdy dziecko obudzi się i zobaczy, że Cię nie ma, od razu zacznie płakać.

Właśnie dlatego możesz nauczyć je samodzielnego zasypiania i kłaść do łóżeczka, gdy jest senne, ale jeszcze nie śpi. Dzięki temu dziecko nie będzie polegać tylko na Tobie. Jeśli chcesz, by czuło się bezpieczniej, możesz dać mu przedmiot bezpieczeństwa – na przykład maskotkę czy kocyk. Dobrym sposobem na problemy ze snem u dziecka będzie też trzymanie tej rzeczy przez chwilę blisko siebie. To sprawi, że kocyk czy maskotka zacznie pachnieć Tobą, co na pewno dodatkowo uspokoi malucha i ułatwi mu zasypianie.

Ustal rutynę przed snem

Ludzki organizm uwielbia rutynę. Wieczorne rytuały sprawdzą się także w przypadku naprawdę małych dzieci. Ustal konkretny schemat działania, który powtarzasz każdego wieczora – na przykład mleko, kąpiel, piosenka na dobranoc i położenie w łóżeczku. Z czasem wszystko to stanie się dla dziecka bardziej znajome. Nauczy się, że naturalnym następstwem piosenki jest wyciszenie się i zapadnięcie w sen.

Pozwól dziecku krzyczeć

To rozwiązanie dla cierpliwych i odpornych na hałas rodziców. Bardzo często dzieci płaczą nie dlatego, że czegoś im brakuje, ale dlatego, że nie chcą zasypiać same. Ulegając dziecku za każdym razem, jeszcze bardziej jednak odzwyczajasz je od zasypiania samodzielnie. Jeśli więc Twoje dziecko płacze po tym, jak wyjdziesz z pokoju, wróć do niego, poklep je delikatnie i powiedz, że wszystko dobrze, ale teraz jest czas na spanie. Następnie wyjdź z pokoju. Poczekaj kilka minut i wróć ponownie, powtarzając tę czynność. Rób tak wielokrotnie, wydłużając czas między kolejnymi wizytami, aż dziecko zaśnie. 


Zobacz też:

Jak wybrać prezent dla dziecka?

Czego warto nauczyć dziecko w domu podczas kwarantanny?

Jazda konno – kiedy najlepiej ją zacząć?

Originally posted 2021-04-10 14:18:07.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Praktyczne rzeczy, których warto nauczyć dziecko w domu

Praktyczne rzeczy, których warto nauczyć dziecko w domu

praktyczna nauka w domu

Rodzinne posiłki z dzieckiem – jak sprawić, by były łatwiejsze?