Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie

jak rozmawiac z dziećmi o wojnie
jak rozmawiac z dziećmi o wojnie

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? Kilka dni temu Rosja zaatakowała Ukrainę. Targają nami różne emocje, z którymi zapewne staracie się sobie radzić.

Prawdopodobnie dzieci znacznie mniej rozumieją to, co się dzieje, ale z pewnością czują, obserwują, że sytuacja jest trudna.

Dlatego jako dorośli wspomóżmy ich w tym trudnym czasie. Oto kilka wskazówek.

Rozmawiajmy

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? Powiedzmy dzieciom o tym, co się dzieje.

  • Starajmy się używać prostych i dostosowanych do wieku słów, informacji.
  • Trzymajmy się faktów.
  • Nie wybiegajmy myślami naprzód.
  • Nie milczymy o sytuacji w Ukrainie, one i tak dowiedzą się, usłyszą o tym. Dzieci są doskonałymi obserwatorami, dlatego ważne jest, żeby dowiedziały się od nas ze sprawdzonych źródeł w bezpiecznym momencie.
  • Dozujmy informacje, w zależności od wieku i możliwości dzieci.
  • Starajmy się, żeby dziecko nie widziało drastycznych obrazów. Lepsze w takich sytuacjach są słowa. Zapewniajmy je, że jeśli mają pytania, wątpliwości to jesteśmy po to, żeby pomóc im zrozumieć.

Emocje

Rozmowy i nazywanie emocji to jeden z pierwszych kroków do radzenia sobie z trudnymi emocjami. To jest wyjątkowy i ciężki czas dla nas wszystkich, nie ukrywajmy też swoich emocji. Mówmy, że to naturalne, że się boją, że my również jesteśmy zaniepokojeni. Jednak starajmy się nie panikować przy dzieciach. Poszukajcie wspólnie z dzieckiem metod, które są dla niego relaksujące. Możecie zrobić taką listę, rysunek uspokajających sposobów i powiesić go w widocznym miejscu, żeby dziecko mogło z tego korzystać, kiedy poczuje trudne emocje (smutek, złość). Przykładem takich działań może być praca z oddechem, spacer, rysowanie, prowadzenie pamiętnika, ulubiona zabawa, przytulanie. Poszukajcie wspólnie takich sposobów. Wspomoże to ich też w przyszłości.

Dbajmy o siebie

Troska o swój stan psychofizyczny pomoże nam lepiej zadbać o dzieci. Rozumiemy, że może to nie być łatwe. Dlatego polecamy szukać metod, sposobów, które przynoszą ukojenie. Robienie sobie przerw od informacji, wszelkie techniki relaksacyjne (praca z oddechem, trening Jacobsona, trening Schulza), drobne przyjemności. Starajmy się wysypiać, dobrze odżywiać, tak jak najlepiej w danym momencie możemy, umiemy.

Akty solidarności

Na tyle na ile mamy przestrzeń wysyłajmy dowody solidarności, to pozwoli nam poczuć chwilową ulgę, może to być wywieszenie flagi, pójście na demonstracje przeciwko wojnie w Ukrainie, czy udział w zbiórkach pomocowych ludziom z Ukrainy. Wszelkie nasze działania dodadzą nam sprawczości, która jest bardzo istotna, kiedy dopada nas bezradność, niemoc. Cieszmy się razem z dziećmi z wyrazów solidarności płynących ze świata.

 

Kilka pozycji książkowych, które mogą być pomocne w tym okresie:

  1. Michał Rusinek. “Zaklęcie na W”
  2. Joanna Papuzińska. “Asiunia”, “Mój tato szczęściarz”
  3. Paweł Beręsewicz. “Czy wojna jest dla dziewczyn”
  4. Cori Doerrfeld. “A królik słuchał”
  5. Plantel Equipo. “Oto jest dyktatura”

Originally posted 2022-02-28 11:41:12.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wspieranie integracji sensorycznej

5 sposobów na wspieranie integracji sensorycznej dziecka

odpieluchowanie dziecka

Jak bezproblemowo odpieluchować dziecko?