Czego warto nauczyć dziecko w domu podczas kwarantanny?

praktyczna nauka w domu

Praktyczna nauka w domu: W momencie zamknięcia szkół wielu rodziców zaczęło się obawiać, że ich dziecko nie będzie mogło w pełni się rozwijać. Wprawdzie prowadzone są lekcje zdalne, ale to co innego niż nauka w sali lekcyjnej. W końcu nie chodzi tylko o opanowanie pisowni czy tabliczki mnożenia. Równie ważne są inne umiejętności, które dziecko kształtuje w tym czasie – na przykład nawiązywania relacji, pracy w grupie czy odpowiedzialności. O takie aspekty można jednak zatroszczyć się również poza szkołą. Co więcej – właśnie teraz jest doskonały czas, by praktyczna nauka w domu weszła na wyższy poziom. Jest co najmniej kilka rzeczy, których warto nauczyć dziecko w tym czasie.

Zmiana pościeli i ścielenie łóżka

Ścielenie łóżka to na tyle prosta czynność, że jeśli dziecko do tej pory nie zajmowało się tym samodzielnie, czas to zmienić. Warto zadbać, by nabyło jeszcze jedną umiejętność – zmiany pościeli. Oczywiście tutaj wiele zależy od wieku dziecka. Nawet mniejsze maluchy będą jednak w stanie przynajmniej zdjąć brudną poszewkę. Nieco starsze dzieci poradzą sobie także w wymianie pościeli na poduszkach, a może nawet z samodzielną wymianą poszewki na kołdrze. 

Praktyczna nauka oszczędzania w domu

Jedną z przydatnych życiowych umiejętności niewątpliwie jest oszczędzanie pieniędzy. Już w najmłodszych latach dzieci kształtują swoje nawyki finansowe, od których w dużej mierze będzie kiedyś zależeć, czy lekką ręką będą wydawać pieniądze, czy też w razie potrzeby bez trudu oszczędzą potrzebną kwotę. Taka praktyczna nauka w domu może przebiegać na kilka sposobów. Dobrym pomysłem będzie zadbanie o to, by dziecko miało pełną świadomość oszczędzonych pieniędzy. Warto więc trzymać je w słoiku, a nie w skarbonce, co pozwoli obserwować powiększający się czy malejący stosik. W przypadku nieco starszych dzieci można też wykorzystać arkusz kalkulacyjny do zapisywania wszystkich wydatków i oszczędności, a nawet obliczania, jaką kwotę trzeba regularnie oszczędzać, by w danym czasie uzbierać na konkretny cel. 

praktyczna nauka w domu: Medytacja

Pandemia to czas, gdy wszyscy zmagamy się z większym smutkiem, niepokojem czy frustracją. Nie można skupiać się tylko na osiąganiu kolejnych celów i jak najbardziej produktywnym wykorzystaniem czasu w domu. Równie ważne jest nauczenie się wycieszenia i radzenia sobie z emocjami. Tutaj bardzo przydatna może okazać się medytacja. Dzięki niej dziecko nie tylko lepiej poradzi sobie w okresie pandemii. Zyska też większa zdolność uspokajania się w innych trudnych momentach swojego życia. Oczywiście na początku może być to niełatwe zadanie. Dobrym pomysłem będzie więc skorzystanie z małej pomocy – na przykład wideo medytacji dla dzieci. Można też zacząć od całkowitych podstaw – poprosić dziecko, by usiadło w wygodnej pozycji, zamknęło oczy i skupiło się na oddechu. Wystarczy zacząć od minuty czy dwóch, a w kolejnych dniach wydłużać ten czas aż do wyrobienia nawyku codziennej 10-minutowej medytacji. 

Pakowanie prezentu

Pakowanie prezentu to umiejętność, która przydaje się nieustannie. W końcu każdy ma rodzinę czy znajomych, którym z okazji urodzin, świąt czy innego wydarzenia wręcza prezent. Oczywiście można zawsze skorzystać z prostego rozwiązania i po prostu wsadzić prezent do torebki. Lepsze wrażenie robią jednak prezenty owinięte w papier. Warto więc poświęcić dziecku trochę czasu i wytłumaczyć, jak radzić sobie z papierem do pakowania. Taka praktyczna nauka w domu może wprawdzie być długotrwałym procesem. Z czasem jednak dziecko nabierze wprawy. Poza tym, przy pakowaniu może naprawdę dobrze się bawić – to umiejętność wymagająca nie tylko umiejętnego zaginania papieru. Dziecko ma też pole do popisania się swoją kreatywnością, na przykład wykorzystując przywieszki na prezenty, naklejki czy wstążki. 

Praktyczna nauka w domu – jak jeszcze wykorzystać czas społecznej izolacji?

To oczywiście nie wszystkie rzeczy których można nauczyć dziecko w domu. Istnieje wiele praktycznych czynności, które na pewno przydadzą się w dalszym życiu, a także zwiększą samodzielność i odpowiedzialność dziecka. Należy do nich chociażby:

  • Sznurowanie butów – jeśli dziecko do tej pory musiało korzystać z pomocy rodziców lub nosić buty na rzep, to idealna pora, by nauczyć je tej czynności
  • Domowe porządki – może warto też zwiększyć ilość obowiązków malucha związanych ze sprzątaniem? To dobry czas, by dziecko nauczyło się dbać nie tylko o porządek w swoim pokoju, ale także w pomieszczeniach, z których korzystają wszyscy. Może też opanować nowe umiejętności, jak chociażby pakowanie i rozpakowywanie zmywarki.
  • Gotowanie – to także idealna pora, by dziecko poznało podstawowe przepisy, nauczyło się samodzielnie przygotowywać proste posiłki, a w przypadku tych trudniejszych – spędziło czas z rodzicami, chociażby wałkując ciasto, ozdabiając deser czy ucząc się obsługi miksera. 
  • Robienie prania – tu warto zacząć chociażby od podstaw takich, jak odnoszenie brudnych rzeczy do kosza na pranie. Nawet mniejsze dzieci poradzą też sobie z sortowaniem ubrań na kolorowe i białe. Swoją pociechę można zaangażować także do wieszania prania – nauczyć je, jak strzepywać ubrania i prawidłowo umieszczać na wieszaku. 

Originally posted 2021-02-21 15:02:29.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zero waste z dzieckiem

Jak ogarnąć zero waste z dzieckiem – top 10 wskazówek

propozycje prezentów dla dziecka

Jak wybrać prezent dla dziecka?