Jak ogarnąć zero waste z dzieckiem – top 10 wskazówek

zero waste z dzieckiem

Dobre zmiany najlepiej zaczynać w swoim domu, a jeszcze lepiej uczyć dobrych nawyków młodsze pokolenia. Warto więc zaangażować całą rodzinę w życie zero waste, w tym również dzieci, które potem będą mogły kontynuować poznane zwyczaje w dorosłym życiu i własnych domach.

1. Nauka o środowisku

Warto pogłębiać wiedzę dziecka o środowisku. Będzie ono dzięki temu nie tylko bardziej świadome otaczającego go świata, ale też stanie się bardziej zaangażowane w kształtowanie nawyków zero waste. Okazji do takiej nauki jest naprawdę wiele – chociażby codzienne spacery, podczas których maluch będzie mógł dowiedzieć się czegoś o planecie, roślinach, zwierzętach i ich znaczeniu dla całego świata.

2. Lunch bez zbędnych opakowań

Podczas dłuższych wyjść z domu, chociażby do szkoły czy na podwórko, dziecko musi mieć ze sobą coś do jedzenia. Warto więc nauczyć swoją pociechę, jak być zero waste poza domem. Zamiast pakować kanapki w foliowe torebki, lepiej używać pudełka na lunch, a sok czy wodę dawać w metalowej butelce czy termosie.

3. Spiżarnia zero waste

Przemiana domowej spiżarni na zgodną z ideą zero waste to również świetny pomysł. Wiele produktów, w tym przekąsek, można kupować do swoich własnych słoików czy pudełek wielokrotnego użytku, zamiast sięgać po te zapakowane w plastik. Jest to z jednej strony nawyk dobry dla środowiska, z drugiej sposób na stworzenie pięknie wyglądającej spiżarni.

4. Prezenty zero waste

Praktycznie co chwilę pojawia się okazja, by kupić dziecku jakiś prezent. W związku z tym warto powiedzieć innym, by zamiast kolejnych plastikowych zabawek wybrali zabawki z drewna czy pluszaki.

5.Lody we własnym słoiku

Świetnym pomysłem, szczególnie latem, jest podarowanie dziecku jego własnego, małego słoiczka, w którym będzie mogło zamawiać lody. W wielu miejscach co prawda sprzedawane są one w wafelkach, ale zdarzają się także takie lokale, gdzie lody serwuje się tylko w jednorazowych pojemnikach – wtedy własny słoik i łyżeczka sprawdzą się świetnie.

6. Mydło i szampon bez opakowania

Dzieci potrzebują wielu środków czystości, które zazwyczaj można dostać w plastikowych butelkach. Oznacza to dużą ilość niepotrzebnych śmieci praktycznie każdego tygodnia. Na rynku dostępne są jednak alternatywy – mydło i szampon w kostce bez zbędnego opakowania. Co więcej, wiele z tych produktów ma lepszy, przyjazny dziecku skład.

7. Mniejsze zużycie papieru w szkole

Dobre nawyki można wprowadzać też w szkole. Warto porozmawiać z nauczycielem i dowiedzieć się, czy istnieje możliwość zadawania prac domowych na komputerze. Pozwoli to zmniejszyć ilość marnowanego papieru, który zazwyczaj już następnego dnia ląduje w koszu. Ze względu na rozwój technologii i jej duży udział w życiu każdego człowieka, istnieje duża szansa, że tego rodzaju prac domowych będzie coraz więcej.

8. Odpowiedni papier toaletowy

Można też zwrócić uwagę, z czego wykonany jest papier toaletowy. W niemal każdym większym sklepie można znaleźć bowiem taki, który nie jest wykonany z drzew, ale na przykład z bambusa. Innym rozwiązaniem jest także makulaturowy papier toaletowy. Warto też wspomnieć, że w wielu miejscach na świecie papieru w ogóle się nie używa, zamiast tego stosując podmywanie ciała. Tę metodę można wykorzystać również w swoim domu, inwestując z bidet.

9. Materiałowe pieluchy

Kiedyś były powszechne, teraz na rzecz wygody większość osób woli sięgać po jednorazowe pieluchy, które można łatwo zmienić, wyrzucić do kosza i zapomnieć o problemie. To jednak nie tylko wiele zbędnych śmieci, ale także duży wydatek dla każdego rodzica. Coraz więcej firm oferuje materiałowe pieluchy wysokiej jakości, które są eko, ale przede wszystkim przyjazne dla wrażliwej skóry dziecka.

10. Zasada zero plastiku

Jednym z najważniejszych aspektów życia zero waste jest wyeliminowanie, a przynajmniej zredukowanie ilości wyrzucanego plastiku. Warto więc wprowadzić w domu zasadę „zero plastiku”. Może to brzmieć nieco ekstremalnie, ale tak naprawdę wystarczy jedynie trochę kreatywności. To dobra zmiana tym bardziej, że plastik nie tylko ma negatywny wpływ na środowisko, ale także na zdrowie dziecka ze względu na chemiczne dodatki.


Zobacz też:

Idealny prezent na dzień dziecka – jak go wybrać?

Chusta elastyczna: dlaczego warto ją mieć?

Ciekawe prezenty na baby shower, czyli jak połączyć użyteczność z oryginalnością

Originally posted 2021-01-26 10:03:18.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawostki o zwierzętach

46 super ciekawostek o zwierzętach

praktyczna nauka w domu

Czego warto nauczyć dziecko w domu podczas kwarantanny?