Na czym polega kangurowanie dziecka, jakie ma zalety i w jaki sposób je przeprowadzać?

kangurowanie dziecka
kangurowanie dziecka

Kangurowanie dziecka nie jest szczególnie skomplikowane, za to niesie za sobą naprawdę wiele zalet. Pozytywnie wpływa na rozwój dziecka i sprawia, że jest ono spokojniejsze. A to dopiero kilka z licznych plusów!

Na czym polega kangurowanie dziecka?

Nazwa „kangurowanie” nie jest przypadkowa. Jak łatwo się domyślić, pochodzenie zawdzięcza kangurzycom noszącym swoje małe w torbie. W ten sposób mogą mieć dziecko tuż przy sobie, zapewniając mu bezpieczeństwo i poczucie bliskości.

Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o kangurowanie dziecka. Poprzez utrzymywanie kontaktu z jego ciałem, rodzic ma szansę budować silną więź już praktycznie od urodzenia. Wszystko jednak przy dodatkowym, najważniejszym założeniu – kangurowanie powinno przebiegać na zasadzie „skóra do skóry”. Żadne warstwy ubrań nie mogą więc oddzielać rodzica i dziecka.

Dlaczego warto kangurować dziecko?

Kangurowanie dziecka ma mnóstwo zalet i to nie tylko dla samego maluszka, ale także dla jego rodziców. Zacznijmy jednak od tych plusów, które odczuje sam noworodek.

Przede wszystkim dzięki bliskości z rodzicem będzie czuć się bezpiecznie. Mając kontakt z jego ciałem, czując bicie jego serca i ciepło, ma świadomość, że jest otoczone opieką i że znajduje się w przyjaznym środowisku.

Ten spokój przełoży się z kolei na szybszy rozwój dziecka, brak problemów ze snem i uregulowanie akcji serca. Co więcej, kangurowanie świetnie sprawdzi się również u dzieci, które tuż po porodzie zostały oddzielone od rodziców – na przykład umieszczono je w inkubatorze. W takim przypadku kangurowanie dziecka pozwoli nadrobić czas i zbudować więź.

A skoro o więzi już mowa, to to właśnie najważniejsza zaleta kangurowania – budowanie poczucia bliskości oraz niesamowitej więzi i to zarówno między mamą a maluszkiem, jak i tatą i jego dzieckiem.

Jakie zalety kangurowanie przynosi rodzicowi?

Jak to zostało wspomniane, kangurowanie ma świetny wpływ nie tylko na samo dziecko, ale i na jego mamę.

Mając tak bliski i stały kontakt z dzieckiem, mama ma lepszy nastrój i obniża ryzyko wystąpienia tzw. baby blues. Wiedząc, że jej maluszek jest spokojny i bezpieczny, sama też czuje spokój i mniej martwi się zmianami w jej życiu, które dla każdego początkującego rodzica są stresujące.

Przyjmuje się także, że kobiety kangurujące swoje dzieci rzadziej mają problem z brakiem pokarmu. Szybciej też wracają do formy po ciąży – kangurowanie wpływa bowiem na szybsze kurczenie się macicy, a także przyczynia się do zmniejszenia krwawienia po porodzie.

Jak prawidłowo kangurować dziecko?

Kangurowanie nie jest szczególnie skomplikowane, co jednak nie oznacza, że nie trzeba się do niego przygotować.

Przede wszystkim warto pamiętać, że taki kontakt „skóra do skóry” może trwać nawet kilka godzin, szczególnie gdy maluch w tym czasie zaśnie. Warto więc przygotować się do tego procesu tak, by nic w międzyczasie go nie zakłóciło – pójść do toalety, zjeść posiłek, wyciszyć telefon albo zostawić go w innym pokoju, a także znaleźć wygodną pozycję.

Najlepiej kangurować dziecko na siedząco lub na leżąco. Dobrze, by czuło bicie serca rodzica, dlatego najczęściej kładzie się je na brzuchu, na piersi mamy lub taty. Najłatwiejszym sposobem będzie rozpięcie koszuli tak, by żadna warstwa materiału nie oddzielała skóry rodzica od skóry dziecka. Dodatkowo, w razie potrzeby, można przykryć dziecko kocykiem, by na pewno było mu ciepło i komfortowo.

Warto dodać, że kangurowanie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla mam. Wręcz przeciwnie – warto by tata również budował więź z dzieckiem w ten sposób. Szczególnie ważne będzie to w sytuacji, gdy poród przebiegał poprzez cesarskie cięcie i mama w początkowej fazie rekonwalescencji nie jest w stanie sama przeprowadzać kangurowania. Aby wówczas nie odbierać dziecku zupełnie możliwości kontaktu skóra do skóry, najlepiej zadbać, by regularne kangurowanie przeprowadzał drugi rodzic.

Originally posted 2023-04-05 15:18:47.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pedagogika RIE

Pedagogika RIE, czyli nowe spojrzenie na pedagogikę

urodziny 3 latka

Urodziny 3 latka – 20 pomysłów na imprezę urodzinową dla 3-latka