Pedagogika RIE, czyli nowe spojrzenie na pedagogikę

Pedagogika RIE
Pedagogika RIE

Magda Gerber to węgierska emigrantka, która wprowadziła istotne zmiany w zakresie pedagogiki dziecięcej. Z jej metod do tej pory korzysta wielu rodziców, także gwiazdy znane ze srebrnego ekranu.

The Resources for Infant Educarers

RIE to metoda opracowana przez Magdę Gerber, która w 1978 roku założyła organizację o nazwie The Resources for Infant Educarers. Obejmuje podstawowe zasady, którymi powinien kierować się każdy rodzic, by wychować dziecko z szacunkiem, traktując go raczej jak dorosłego niż dziecko. Główną zasadą jest wrażliwa obserwacja malucha tak, by móc zrozumieć jego potrzeby.

Metoda RIE w praktyce

Magda Gerber opracowała zasady, które u niektórych rodziców budzą zachwyt, a u innych oburzenie. Przykładowo, jeśli dziecko płacze, według Magdy Gerber rodzic nie powinien na siłę i w pośpiechu go uspokajać, ale najpierw obserwować je i spróbować zrozumieć, dlaczego płacze. Według Magdy Gerber zbytnie zabieganie o dziecko i dbanie, by nic mu się nie stało, sprawi, że trudniej będzie mu prawidłowo się rozwijać. Innym, dosyć kontrowersyjnym założeniem metody RIE, jest zwracanie się do dziecka w taki sposób, jak mówią do siebie dorośli. Należy więc unikać zdrobnień czy zmiany głosu. Zdaniem wielu psychologów jest to najlepszy sposób, żeby dziecko nauczyło się prawidłowo wysławiać w swoim rodzimym języku.

Wbrew tradycyjnym rozwiązaniom

Magda Gerber radziła też wyzbyć się wszelkich chust do noszenia dzieci czy nosidełek. Umożliwiają one bowiem rodzicom skupienie się w tym samym czasie na wielu innych czynnościach kosztem poświęcenia uwagi dziecku. Noszenie swojej pociechy przy jednoczesnym skupieniu na sprzątaniu czy gotowaniu nie zapewnia połączenia emocjonalnego.

Co więcej, zgodnie z RIE wszystkie zabawki muszą być pasywne – nie powinny się ruszać, świecić czy robić hałasu. To właśnie zabawki pasywne aktywują bowiem dziecko, skłaniają je do większej kreatywności i zaangażowania. Dzieci pozbawione zabawek same je tworzą i już od tysięcy lat ta zasada wciąż się potwierdza.


  1. Pedagogika wg Magdy Gerber
  2. Twoje dziecko bawi się w wojnę? Nie ma powodu, by mu tego zabraniać!
  3. 46 super ciekawostek o zwierzętach
  4. Jak zaplanować lunchbox dla dziecka

Originally posted 2023-03-08 09:20:11.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cosplay

Czas na dziecięcy cosplay!

kangurowanie dziecka

Na czym polega kangurowanie dziecka, jakie ma zalety i w jaki sposób je przeprowadzać?