w ,

Jak wybrać idealną zabawkę dla dziecka? Przydatna checklista

jak wybrać zabawkę dla dziecka
jak wybrać zabawkę dla dziecka

Urodziny, Dzień Dziecka, Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu okazji w ciągu roku, kiedy dzieci otrzymują prezenty. A większość tych prezentów, szczególnie w pierwszych latach życia malucha, stanowią zabawki. Oznacza to częste wizyty w sklepie i ciągle powracające pytanie „jak wybrać zabawkę dla dziecka?”. Poniższa checklista może okazać się pomocna podczas każdych takich zakupów. 

1. Wiek dziecka

Pierwsza, podstawowa kwestia to wiek dziecka. W końcu zabawka ma pełnić kilka funkcji – dostarczać rozrywki, ale także rozwijać czy uczyć. No i najważniejsze – musi być bezpieczna. Aby wszystkie te warunki zostały spełnione, trzeba się więc upewnić, że jest dostosowana do wieku.

I tak przykładowo w przypadku najmłodszych świetnie sprawdzą się zabawki kontrastujące, miękkie książeczki czy akcesoria do kąpieli. Zupełnie inaczej sprawa wygląda już w przypadku nieco starszych dzieci, które mogą już otrzymać zabawki bardziej skomplikowane i zawierające mniejsze elementy. Właśnie dlatego najlepiej sprawdzić informacje na opakowaniu – producent zwykle określa tam przedział wiekowy.

2. Bezpieczeństwo dziecka

Samo upewnienie się, że zabawka jest adekwatna do wieku dziecka, wcale jeszcze nie oznacza, że będzie ona bezpieczna. Warto dodatkowo upewnić się, że na opakowaniu znajduje się oznaczenie CE czy informacje o dodatkowych atestach. Warto też dodatkowo przyjrzeć się zabawce, zwrócić uwagę na elementy ruchome, ich mocowanie, ostre krawędzie czy małe elementy.

3. Wartość edukacyjna

Świetnie byłoby, gdyby zabawka pozwalała dziecku rozwijać się i zdobywać nowe umiejętności. Warto jednak zaznaczyć, że to pojęcie można traktować naprawdę szeroko. Niekoniecznie chodzi o to, by przy pomocy zabawki dziecko nauczyło się np. nazw kolorów czy zwierząt. Walory edukacyjno-rozwojowe równie dobrze będzie mieć zabawka mobilizująca do aktywności ruchowej czy pobudzająca myślenie.

4. Wartość rozrywkowa

Zastanawiając się, jak wybrać zabawkę dla dziecka, wiele osób popełnia pewien popularny błąd – skupia się przede wszystkim na poprzednim podpunkcie, zapominając o tym, że zabawka powinna dostarczać rozrywki.

Wprawdzie świetnie, jeśli dzięki zabawce maluch może się rozwijać, ale jeśli będzie ona pełnić praktycznie tylko walory edukacyjne, to nie ma co oczekiwać, że dziecko się nią zainteresuje. Warto więc stawiać na takie zabawki, które nie tylko będą rozwijać, ale przede wszystkim – bawić.

5. Trwałość

Przechodząc pomiędzy półkami sklepu, można zauważyć, że większość zabawek wykonana jest z plastiku. Niestety to zwykle idzie także w parze z niską jakością i nietrwałością. A jeśli dodatkowo taka zabawka ma części ruchome czy funkcje interaktywne, to błyskawicznie może się zniszczyć. Warto więc rozważyć zakup np. drewnianej zabawki. Wprawdzie zwykle oznacza to też wyższą cenę, jednak z drugiej strony tego rodzaju produkty są odporne na zniszczenia i mogą służyć nawet kolejnym pokoleniom.

6. Czas użyteczności

W sklepach wiele jest zabawek, z których dzieci wyrastają błyskawicznie. W przypadku tego typu produktów zdarza się więc, że dziecko ani razu nie zdąży sięgnąć po otrzymany prezent, nim z niego wyrośnie. Szczególnie często taka sytuacja ma miejsce w przypadku dzieci, które z każdej okazji dostają wiele prezentów.

Są jednak takie zabawki, które mogą rosnąć wraz z dzieckiem i nawet przez wiele lat dostarczać mu rozrywki. Mowa tu chociażby o popularnej drewnianej tęczy Grimms – dla dwulatka świetną zabawą będzie np. kulanie piłeczek po torze zbudowanym przez rodzica. Po kilku latach dziecko za pomocą tęczy będzie mogło z kolei rozwijać wyobraźnię i samodzielnie budować kolejne skomplikowane konstrukcje.

7. Panująca moda

Większość poradników skupiających się na tym, jak wybrać zabawkę dla dziecka, nie uwzględnia jednej, bardzo ważnej kwestii – panującej mody. Ta może wprawdzie nie mieć znaczenia dla najmłodszych, ale już w przypadku nieco starszych dzieci będzie odgrywać kluczową rolę.

Są takie zabawki, których zakup z punktu widzenia dorosłych nie ma sensu – wykonano je z plastiku, szybko mogą się zepsuć, nie mają walorów edukacyjnych, a w dodatku – jak to bywa z trendami – prawdopodobnie szybko przestaną być modne.

Rzecz w tym, że dla dziecka nie ma to większego znaczenia. Jeśli jest to zabawka, którą mają wszyscy jego rówieśnicy, to też chce ją mieć, by czuć się częścią jakiejś grupy. Właśnie to będzie wtedy wymarzony prezent. I na nic zdadzą się tłumaczenia, że inna zabawka jest bardziej trwała albo pomaga się rozwijać.

8. Na koniec ważne pytanie: co na to rodzice?

Jeśli zabawkę kupuje się nie własnemu dziecku, ale np. chrześniakowi czy córce znajomych, warto zastanowić się, czy dany prezent spodoba się rodzicom.

Być może nie będą zadowoleni z kolejnej głośniej zabawki. A może mają meble, które łatwo poobijać i rowerek do jazdy po domu zdecydowanie im się nie spodoba?

Warto też wziąć pod uwagę sposób, w jaki chcą wychować dziecko i uszanować ich decyzję – jeśli np. nie chcą, by maluch dostawał zabawki dostarczające zbyt wielu bodźców albo wolą by dziecko dostało jedną porządną zabawkę niż kilka małych, tanich i łatwych do zniszczenia, nie ma sensu kupować zabawki przeczącej tym zasadom.

===

  1. Mostek linowy to znakomite uzupełnienie placu zabaw
  2. 5 sposobów na wspieranie integracji sensorycznej dziecka
  3. Ciekawe prezenty na baby shower, czyli jak połączyć użyteczność z oryginalnością

Originally posted 2022-01-31 13:00:03.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

mindfulness

4 kroki do łatwiejszych poranków

wspieranie integracji sensorycznej

5 sposobów na wspieranie integracji sensorycznej dziecka