Alkoholizm a rodzina – jak wpływa na relacje z bliskimi

Alkoholizm a rodzina

Alkoholizm często nazywany jest chorobą rodzinną, głównie z tego względu, że silnie oddziałuje na relacje z bliskimi. Choroba alkoholowa jest najczęstszym powodem napiętych relacji, rozwodów, przemocy domowej, czy zaniedbań wobec podopiecznych. W jaki sposób alkoholizm wpływa na relacje z bliskimi? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Spis treści:

  1. Wpływ alkoholizmu na relacje rodzinne
  2. Alkoholizm a relacja z dziećmi
  3. Choroba alkoholowa w rodzinie – gdzie szukać pomocy?

Wpływ alkoholizmu na relacje rodzinne

Nadużywanie alkoholu ma negatywny wpływ na organizm człowieka. Spożywanie w dużych ilościach w końcu zaburzy funkcje poznawcze oraz zdolności fizyczne. Osoba uzależniona po pewnym czasie zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki związane z relacjami domowymi oraz z pracą. Spustoszenie w życiu chorej osoby może objawić się również w konfliktach z prawem. Osoba będąca pod wpływem nie kontroluje tego, co robi.

Może dojść do popełnienia przestępstwa w takiej formie jak prowadzenie samochodu pod wpływem, wdanie się w bójkę na mieście, czy użycie przemocy w domu. Wiele wysiłku, które kiedyś było spożytkowane na czas spędzony z bliskimi i rodziną, w trakcie choroby zużywane jest na szukanie okazji do picia alkoholu.

W przypadku relacje partnerskiej częstym problemem w chorobie alkoholowej są nieustanne kłótnie. Osoba uzależniona często przeprasza za swoje zachowanie, jednak bez dalszych pozytywnych rezultatów. Złe sytuacje się powtarzają, wskutek czego traci zaufanie drugiej osoby. Do problemu często dochodzi kwestia materialna. Osoba uzależniona pod wpływem potrafi trwonić majątek rodzinny, co jest powodem wielu konfliktów i wpływa na relacje w rodzinie.

Częstym problemem w rodzinnej relacji pomiędzy partnerami jest współuzależnienie, które polega na tym, iż osoba zdrowa tłumaczy osobę chorą przed wszystkimi, ale również przed sobą. Zaczyna przejmować jej obowiązki, przejmować się tym, że nie wywiązuje się ze swoich deklaracji. Poczucie winy jest silne do tego stopnia, że partner osoby uzależnionej obwinia się za chorobę.

Alkoholizm a relacja z dziećmi

Jeśli w rodzinie z problemem alkoholowym są dzieci, to one również bardzo doświadczają tego, jakie problemy mają dorośli. Zwykle są świadkami wielu kłótni, nieporozumień oraz trudnych sytuacji, kiedy osoba uzależniona jest pod wpływem alkoholu w domu. U dzieci, które wychowują się w domu alkoholika, występuje o wiele większe prawdopodobieństwo pojawienia się problemów emocjonalnych. 

Wczesny kontakt z osobą uzależnioną od alkoholu, obserwowanie jego nawyków i przyzwyczajeń może mieć również wpływ na to, jaką relację z alkoholem dziecko będzie budować w swoim młodzieńczym, czy dorosłym życiu. Dorastanie w „nietrzeźwym” domu może wywołać u dziecka skłonność do wejścia w nałóg.

Poza trudnymi sytuacjami, kłótniami i nieporozumieniami, w domu z problemem alkoholowym może dochodzić również do przemocy wobec dzieci. Wśród badań podaje się, że obecnie nadużywanie alkoholu pojawia się w 40-80% rodzin, w których dochodzi do przemocy fizycznej. Dzieci dorastające w trudnych domach doświadczają przemocy trzykrotnie więcej niż dzieci wychowujące się w domach wolnych od wszelkich używek. Zaniedbania wobec dzieci spowodowane nadużywaniem alkoholu mają wpływ na ich dalszy rozwój oraz sposób prowadzenia ich dorosłego życia, w którym prawdopodobnie będą musiały zmierzyć się z wieloma emocjonalnymi problemami.

Choroba alkoholowa w rodzinie – gdzie szukać pomocy?

W przypadku, kiedy choroba alkoholowa występuje w rodzinie i osoby dorosłe nie są w stanie poradzić sobie z uzależnieniem jednego z partnerów, najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie szczera rozmowa. Partnerzy powinni uświadomić sobie skalę problemu, porozmawiać o wpływie choroby alkoholowej na ich relacje, o ich obawach i efekcie oddziaływania alkoholizmu na związek i otoczenie.

Jeśli skala problemu okaże się zbyt duża do poradzenia sobie w zaciszu domowym, warto wziąć pod uwagę zgłoszenie się do specjalisty oraz skorzystanie z profesjonalnej terapii uzależnień. Jeśli partnerzy są współuzależnieni od choroby alkoholowej jednego z partnerów, dobrym rozwiązaniem może okazać się poddanie się terapii wraz ze wsparciem psychologicznym dla osoby współuzależnionej.

W przypadku wystąpienia choroby alkoholowej w rodzinie z dziećmi, na taką terapię warto również zapisać dzieci, które z pewnością przeżywają silny stres związany z trudną sytuacją w domu.

Artykuł został przygotowany przez Ośrodek Nowe Życie specjalizujący się w leczeniu alkoholizmu i innych uzależnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zabawy z dzieckiem w aucie

10 prostych zabaw podczas podróży samochodem z dzieckiem

oferta zabawek

Atrakcyjna oferta zabawek – co warto kupić dzieciom