Montessori to nie tylko różowa wieża, to zmiana myślenia u rodziców i rozwijanie kreatywności

montessori metoda

Wybór sposobu, w jaki dzieci będą wychowywane i edukowane to duża odpowiedzialność dla każdego rodzica. Od tej decyzji będą bowiem zależne nie tylko lata dzieciństwa, ale także okres dorosłości. Coraz większą popularnością cieszy się obecnie metoda Montessori, czyli trochę inne spojrzenie na edukację zakładające indywidualne podejście do każdego dziecka i wspieranie go zarówno w szkole, jak i w domu.

Ważna rola rodzica

Edukacja Montessori wymaga zaangażowania rodziców w proces dorastania i kształtowania dziecka. Zakłada, że to właśnie oni są pierwszymi i niezwykle ważnymi nauczycielami i od wybranych przez nich metod zależy przyszłe życie dzieci. Montessori umożliwia rodzicom znalezienie najlepszego sposobu na wychowywanie swoich pociech tak, by był on dla nich jak najbardziej korzystny i efektywny. Wymaga to nie tylko obserwowania i odpowiedniego reagowania, ale także uczestniczenia w życiu szkoły poprzez branie aktywnego udziału w spotkaniach, szkolnych uroczystościach czy wydarzeniach oraz prowadzenia regularnych rozmów z nauczycielami.

Wsparcie dla kreatywności

Rozwijanie kreatywności u dzieci jest niezwykle ważne. Pozwala im nauczyć się rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji, wyrobienia w sobie ciekawości i pomysłowości. Kreatywność sprawia także, że stają się bardziej elastyczne i szybciej dostosowują się do zmian w swoim życiu. Bardzo często dzieci wracają ze szkoły zafascynowane tym, czego się w niej nauczyły. Opowiadają o nowych doświadczeniach czy zainteresowaniach i właśnie to jest najlepszy moment dla rodzica na reakcję. Świetnie, gdy będzie on wstanie wysłuchać dziecka, wspierać nowe zainteresowania i zachęcić do nauki czy rozwijania pasji w domu – chociażby kupując książki, gry czy wszelkie materiały edukacyjne na dany temat albo zapisując dziecko na dodatkowe zajęcia.

Porządek i organizacja

Montessori zakłada także, że dziecko już we wczesnym wieku powinno nauczyć się organizacji i porządku. Zorganizowane otoczenie sprzyja bowiem nauce, produktywności i skupieniu. Rodzice powinni więc kształtować te nawyki także w domu, chociażby poprzez wydzieleniu dziecku w przedpokoju specjalnej strefy na jego buty i okrycie wierzchnie czy wyposażeniu pokoju w skrzynie, półki i haczyki, które będą sprzyjać utrzymaniu porządku.

Działanie na własną rękę

Ważnym aspektem budowania pewności siebie u dziecka jest pozwolenie mu na robienie pewnych rzeczy na swój własny sposób. Warto więc na to pozwolić i powstrzymać się od przedwczesnej pomocy czy uwag. Dzięki temu dziecko będzie mieć poczucie, że jest w stanie zrobić wiele rzeczy samodzielnie. Wystarczy zacząć od prostych spraw takich jak wiązanie butów czy mycie zębów, a z czasem pozwalać maluchowi na robienie coraz trudniejszych rzeczy.

Bliżej natury

Edukacja Montessori podkreśla także znaczenie aktywności poza domem. Dzieci są w ten sposób bliżej natury, a tym samym lepiej się rozwijają i są w stanie dłużej skupić się na konkretnych czynnościach. Rola rodziców jest tu bardzo prosta – wystarczy, że będą chodzić z dzieckiem na spacery do lasu czy angażować swoją pociechę do wspólnej pracy w ogródku.


  1. Pedagogika Montessori a rola rodzica
  2. Atrakcyjna oferta zabawek – co warto kupić dzieciom

Originally posted 2019-07-08 16:44:57.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pedagogika montessori

Metody wychowawcze według Montessori

jak wyparzyć smoczek

Podstawowe zasady dbania o smoczek