Drewniane place zabaw. Jak oddziałują na zdrowie Twojego dziecka?

Drewniane place zabaw

Miejsce zabaw dla dzieci jest ważne – powinno być bezpieczne, a ciekawym wyposażeniem zachęcać najmłodszych do ruchu. Ponieważ ważny jest aspekt sensoryczny, coraz więcej przedszkoli, urzędów miasta oraz rodziców decyduje się na drewniany plac zabaw dla dzieci.

Czy naprawdę warto?

Drewno jest naturalnym i przyjaznym dla środowiska materiałem, które jest szczególnie cenionym budulcem zabawek i sprzętów dla dzieci. To szlachetny materiał, który tym się różni od metalowych rurek, że doskonale przewodzi ciepło, jest więc przyjazny dla małych rączek. To ze względu na tę cechę place zabaw dla dzieci drewniane znów wracają do łask, ciesząc się ogromną popularnością.

Jak drewniane place dla dzieci wpływają na ich rozwój?

Drewniane elementy są miłe w dotyku – wprowadzają w codzienność malucha naturalistyczne i ekologiczne akcenty. Schodki, domki czy też równoważnie z drewna mają zwykle minimalistyczny design, co pozwala maluchom na swobodne korzystanie oraz własne interpretowanie odczuć dotykowych.

Jakie korzyści jeszcze zapewniają drewniane place zabaw dla dzieci?

  • Wspierają rozwój sensoryczny maluchów – surowiec naturalny ma często różne faktury, kształty i kolory a przede wszystkim zapach, co pozwala dziecku na rozwijanie zmysłów dotyku, węchu i wzroku.
  • Stymulują rozwój poznawczy – drewniane elementy zapewniają maluchom zupełnie odmienne doświadczenie niż kontakt z zimnym metalem czy szkłem – szkrab uczy się wrażliwości i rozróżniania różnych struktur oraz sam wyrabia sobie o nich własne zdanie.
  • Wspierają naukę i rozwój motoryczny – drewniane sprzęty pomagają dziecku w rozwijaniu myślenia przestrzennego, logicznego i kreatywnego. Dziecko musi korzystać z umiejętności manualnych, poradzić sobie z balansem i dobrze ocenić odległości. Drewniane huśtawki czy drabinki to przedmioty wspierające jego rozwój motoryczny, kondycję i siłę.
  • Gwarantują kontakt z naturą – nie ma nic lepszego niż dotyk i zapach naturalnego drewna. Dziecko dzięki takim sprzętom na placu zabaw uczy się wspaniałej relacji między człowiekiem a naturą.
  • Są atrakcyjne pod względem dekoracyjnym – drewniane konstrukcje można perfekcyjnie wkomponować w aranżacje ogrodu, parku czy skweru.
  • Są trwałe i ekologiczne – place zabaw dla dzieci drewniane są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, co oznacza, że posłużą najmłodszym przez długi czas. Ponadto, drewno jest materiałem ekologicznym, który nie szkodzi środowisku, bo jest biodegradowalne i może być łatwo przetworzone.

Drewno wycisza – ma kojący wpływ na psychikę najmłodszych. Liczne badania wykazują, że to surowiec przyjazny, dlatego pomaga w regulacji układu nerwowego. Maluchy częściej wybierają konstrukcje z naturalnego surowca niż z innego materiału.

Warto postawić na drewniany plac zabaw, na którym dzieci rozwiną swoje umiejętności, będą cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu oraz poczują pod palcami miły w dotyku, ciepły kawałek naturalnego surowca. W epoce cyfryzacji takie doświadczenie jest prawdziwym błogosławieństwem.

Originally posted 2023-04-22 07:32:43.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 pomysły na zabawy, które pomogą dziecku poznać lepiej świat zwierząt

szklana butelka

Szklane butelki dla dzieci wracają do łask! I Ty bądź świadomym rodzicem