4 pomysły na zabawy, które pomogą dziecku poznać lepiej świat zwierząt

Dzieci uwielbiają poznawać zwyczaje zwierząt. Psy, koty, chomiki, a nawet mrówki na chodniku – każdy gatunek jest niezwykle interesujący dla malucha, który rozpoczyna przygodę z poznawaniem świata. Jak uwrażliwić dziecko na potrzeby różnych zwierząt w przyjemny sposób? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule.

lego zwierzaki

1. Interakcje z domowym zwierzakiem

Co drugi Polak posiada w domu jakieś zwierzątko domowe. Jeżeli należysz do tego grona, Twoje dziecko ma niesamowitą okazję do wychowywania się wspólnie ze swoim zwierzęcym przyjacielem. Obserwując, jak zajmujesz się na co dzień domowym pupilem, maluch uczy się, jak należy dbać o potrzeby zwierzaka.

Starsze dziecko może aktywnie pomagać Ci w karmieniu, spacerach i innych czynnościach pielęgnacyjnych. Bardzo ważna jest również zabawa ze zwierzęciem. To wtedy nawiązuje się silna i długotrwała relacja między Twoim dzieckiem a pupilem. Zwierzę zyskuje empatycznego i oddanego kompana codziennych przygód, a pociecha rozwija troskę o losy wszystkich mniejszych braci.

2. Wizyta w ZOO

Wyprawa do ogrodu zoologicznego to wspaniały pomysł na podglądanie zwyczajów zwierząt z całego świata. Słonie, żyrafy, goryle czy egzotyczne ptaki widziane z bliska to niesamowite przeżycie dla najmniejszych i tych nieco starszych dzieci. Na tabliczkach umieszczonych przy zagrodach przeczytacie mnóstwo ciekawostek, które przybliżą Wam codzienne życie dzikich zwierząt. Być może na najbliższej wizycie wypatrzycie ukrywające się przed spacerowiczami gatunki lub nowo narodzone młode?

3. Książki i filmy o zwierzętach

Zwierzaki to bohaterowie mnóstwa różnych książek dla najmłodszych. Już kilkumiesięczne maluchy mogą poznawać odgłosy zwierząt domowych i gospodarskich. Nieco starszym dzieciom możesz czytać popularne wierszyki ze zwierzętami w roli głównej lub przeglądać wspólnie z nimi pięknie ilustrowane encyklopedie zwierząt. Jeżeli Twoje dziecko lubi oglądać telewizję, następnym razem zamiast bajki włączcie film dokumentalny o mieszkańcach lasu, sawanny lub gór.

4. Zabawki LEGO® z figurkami zwierząt

Po wizycie w ZOO i przeczytaniu wszystkich książeczek o życiu dzikich zwierząt, wraz ze swoim dzieckiem wcielajcie się w tygrysa, słonia lub pandę w trakcie zabawy klockami LEGO®. Maluchy będą skakać z radości, ciągnąc pociąg z dzikimi zwierzętami lub chlapiąc się w wannie z pływającą wyspą z flamingiem i rybką.

Dzieci w wieku szkolnym mogą zostać weterynarzami na sawannie z zestawem LEGO® Friends lub gospodarzami na farmie z serii LEGO® City pełnej wymagających opieki zwierząt hodowlanych.

Jeżeli Twoja pociecha dobrze sobie radzi z czynnościami wykonywanymi w dużym skupieniu, podaruj jej model egzotycznej papugi, owczarków niemieckich lub magicznego jednorożca do samodzielnego złożenia. Konstruowanie wiernie oddanego modelu zwierzęcia oprócz mnóstwa zabawy dostarczy Twojemu dziecku wielu informacji o budowie anatomicznej danego gatunku.

 

Originally posted 2023-04-21 15:06:39.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

urodziny 3 latka

Urodziny 3 latka – 20 pomysłów na imprezę urodzinową dla 3-latka

Drewniane place zabaw

Drewniane place zabaw. Jak oddziałują na zdrowie Twojego dziecka?