Jak bezproblemowo odpieluchować dziecko?

odpieluchowanie dziecka
odpieluchowanie dziecka

Większość rodziców z utęsknieniem czeka na moment, gdy ich ukochane dziecko pożegna się z pieluszką. Równocześnie cały proces odpieluchowania napawa ich pewną obawą — jak będzie, co zrobić by nie zaszkodzić dziecku, kiedy zacząć, czy uda się to zrobić, zanim pójdzie do przedszkola?

Jednym z ważnych elementów odpieluchowania jest wybór odpowiedniego nocnika.

Kiedy powinno się kupić nocnik? Większość dzieci jest gotowa na odpieluchowanie pomiędzy 20 a 30 miesiącem życia. Można kupić nocnik wcześniej, ale jest ryzyko, że dziecko potraktuje go jako kolejną zabawkę, i potem może mieć trudności z przestawieniem się na to, że to przedmiot służący do zgoła odmiennych celów. Lepiej więc dokonać zakupu w momencie, gdy dziecko wykazuje pierwsze zainteresowanie potrzebami fizjologicznymi, tak by na czas właściwego odpieluchowania było już z nocnikiem zaznajomione, ale równocześnie, by nie był on zabawką.

Zobacz też: Kultowy nocnik Potette Plus

Jak wybrać nocnik dla dziecka? Pod uwagę trzeba wziąć ilość miejsca do przechowywania, rozmiary dziecka, własne i dziecka preferencje oraz jego…płeć. Tak — nocnik dla chłopca może różnić się od tego dla dziewczynki. Te dla chłopców często są bardziej zabudowane z przodu lub wyposażone w rodzaj małego daszka. Przyczyny pozostawiam wyobraźni.

Inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę to:

  • trwałość i stabilność. Dziecko nie tylko będzie na nocniku siadało. Zdarzy się, że na nim stanie lub nim rzuci. U małego dziecka ruchy są dosyć niezborne — siadanie i wstawanie to trudne czynności. Nocnik musi im sprostać i nie przewrócić się. Dobrze, by spód nocnika pokryty był materiałem, który zapobiega ślizganiu się,
  • budowa wymuszająca odpowiednią pozycję podczas korzystania z nocnika. Nocnik powinien sprzyjać pozycji kucznej, która ułatwia wydalanie. Nie może więc być zbyt wysoki. Dobrze by miał oparcie, tak by dziecko mogło na nim siedzieć na nim tak długo jak trzeba, bez męczenia się,
  • łatwość czyszczenia. Prym wiodą tu nocniki z wyjmowanym środkiem. Dzięki temu łatwiej go umyć — nie trzeba wciskać pod kran całego wielkiego nocnika, ponadto dziecko może samo wylać zawartość do sedesu, -atrakcyjność. Dobrze jest wybrać nocnik z dzieckiem, tak by po prostu budził on sympatię i podobał się. Warto rozważyć także bardziej rozbudowane nocniki, które np. nagradzają dziecko odgłosem spuszczania wody lub melodyjką.

Gdy nocnik jest już wybrany, należy zaprezentować go dziecku. Niech spróbuje na nim usiąść. Można posadzić na nim także lalkę lub misia i tłumaczyć, że robią one siusiu. Bardzo pomocne są także wszelkie książeczki, które tłumaczą, jak korzystać z nocnika.


  1. 4 kroki do łatwiejszych poranków
  2. Jak ogarnąć zero waste z dzieckiem – top 10 wskazówek
  3. Idealny prezent na dzień dziecka – jak go wybrać?

Originally posted 2022-03-12 18:40:51.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak rozmawiac z dziećmi o wojnie

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie

jak wybrać rower dla dziecka

Jak wybrać rowerek dla dziecka? Praktyczny poradnik