dziecko

Zabawa na świeżym powietrzu a rozwój dziecka

Znaczenie zabawy na świeżym powietrzu dla rozwoju dziecka

Dzieci nie powinny siedzieć w środku przez cały dzień. Coraz więcej badań dowodzi, że zabawa na świeżym powietrzu jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i umysłowego.

Wydaje się to takie proste. Można powiedzieć, że dzieci bawią się na dworze od zarania dziejów ludzkości. Jednak teraz są zajęte szkołą i innymi zobowiązaniami, często nie mają czasu na zabawy na świeżym powietrzu. Dodając do tego obecność gier wideo i telewizji, nie pozostaje wiele czasu aby bawić się na świeżym powietrzu.

Czy dzieci powinny bawić się na świeżym powietrzu? Wielu terapeutów uważa, że jest to wręcz niezbędny element rozwoju każdego dziecka. Przykładowo jedne z najważniejszych umiejętności – takie jak umiejętność negocjowania, handlu, tworzenia, rozwiązywania problemów, przebaczania, proszenia o przebaczenie, empatia dla innych i więcej – zdobywają dzięki autentycznym doświadczeniem w grze na świeżym powietrzu. Umiejętności zmysłowe i ruchowe są również doskonalone i wzmacniane podczas zabawy dzieci na świeżym powietrzu, kładąc mocny fundament pod uwagę i inne umiejętności szkolne: „Czy dzieci naprawdę potrzebują zabawy na świeżym powietrzu?

Ciało utrzymuje równowagę poprzez system składający się on z ucha wewnętrznego i niektórych części mózgu. Jeżeli te ośrodki będą słabo rozwinięte, będzie to mieć wpływ na wzrost zaburzeń przetwarzania sensorycznego. Większość dzieci rozwija swoje umiejętności, po prostu poprzez angażowanie się w codzienne zabawy, które pozwalają na eksplorację i ruch. Terapeuci zgadzają się co do tego: kołysanie, wirowanie, toczenie i ślizganie się to świetne sposoby na rozwój przedsionkowego układu dziecka.

Rozwój fizyczny

Pediatrzy i inni zachęcają dzieci do zabawy na świeżym powietrzu w odpowiedzi na rosnący wskaźnik otyłości wśród dzieci. Ponieważ dzieci spędzają mniej czasu na aktywnej zabawie, a więcej na odrabianiu zadań domowych lub grach wideo, ich sprawność fizyczna spada. Oprócz wzrostu masy ciała, eksperci obserwują spadek siły rdzenia i górnej części ciała, które dzieci uzyskują z zabawy na świeżym powietrzu, między innymi poprzez wspinaczkę na drzewa czy inne przygotowane do tego przeszkody.

Fizyczne korzyści płynące z zabawy na świeżym powietrzu wykraczają poza samo utrzymanie zdrowej wagi. Wykazano, że swoboda gry zmniejsza liczbę kontuzji u dzieci. Badanie, przedstawione na ogólnokrajowej konferencji Amerykańskiej Akademii Pediatrii, wykazało, że dzieci, które grają więcej niż godzinę, są mniej narażone na kontuzje. W rzeczywistości dzieci, które spędzają ponad dwa razy więcej czasu uprawiając sport, niezależnie od ich wieku i dyscypliny sportowej, są mniej narażone na kontuzje i poważne urazy.

Rozwój społeczny i emocjonalny

Wolny czas na zabawę na świeżym powietrzu pomaga również w rozwoju społecznym i emocjonalnym. Ponieważ dzieci bawią się na świeżym powietrzu z innymi dziećmi, ćwiczą wiele cennych umiejętności. Uczą się dzielić swoimi pomysłami, kompromisy i rozwiązywać konflikty. Tworzenie własnych gier pomaga rozwijać wyobraźnię i kreatywność. Podejmowanie zdrowego ryzyka (np. wspinanie się na ścianę skalną lub huśtawka) buduje zaufanie.

Parki, place zabaw i obóz

Aby zapewnić korzyści z gry na świeżym powietrzu, należy znaleźć place zabaw, które stanowią wyzwanie.  Dobre place zabaw powinny być wyposażone w sprzęt zachęcający do podejmowania zdrowego ryzyka, kwestionowania siły i równowagi oraz przemieszczania ciała na różne sposoby.  Oprócz placów zabaw, można odwiedzić parki lub obszary dzikiej przyrody. Można tam zwiedzać strumienie i potoki, wędrować pieszo, wspinać się na skały lub drzewa.

Dla starszych dzieci warto zastanowić się nad możliwościami obozów letnich. Kemping to zabawny sposób na czerpanie korzyści z zabawy na świeżym powietrzu dla dzieci, które są już za duże na plac zabaw. Obóz jest doskonałym miejscem dla dzieci, aby nawiązywać nowe przyjaźnie, rozwijać umiejętności przywódcze i stawiać sobie fizyczne i emocjonalne wyzwania.

Może się wydawać, że zabawa na świeżym powietrzu to tylko zabawa, ale ponieważ dzieci spędzają czas bawiąc się na świeżym powietrzu, rozwijają swoje umysły i ciała. Uczą się też współpracować z innymi. Dlatego też powinniśmy koniecznie zapewnić możliwość zabawy na świeżym powietrzu dla naszych dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *