Ubezpieczenie noworodka

Jeśli zostaliśmy już szczęśliwymi rodzicami i pozałatwialiśmy wszelkie formalności związane z rejestracją dziecka, następnym istotnym krokiem, jaki musimy uczynić jest ubezpieczenie naszego dziecka.
Nie chodzi o wykupienie polisy ubezpieczeniowej, gdyż ta forma ubezpieczenia jest dobrowolna, ale o ubezpieczenie zdrowotne, które jest obowiązkowe.
Posiadając te ubezpieczenie nasze dziecko będzie mogło korzystać z bezpłatnej opieki lekarskiej, pielęgniarskiej, jak również podlegać bezpłatnym szczepieniom ochronnym.
O ile uporaliśmy się z urzędowymi sprawami, to dysponujemy niezbędnym nr pesel naszego dziecka. Wtedy możemy się zastanawiać, gdzie ubezpieczyć niemowlę ?
Jeśli jesteśmy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę zgłaszamy ten fakt do naszego pracodawcy. On za nas zgłosi malucha do ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą – indywidualnie zgłaszamy ten fakt w ZUS.
Należy tutaj pamiętać, iż przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego dzieci są bardzo rygorystyczne w tej kwestii. Rodzicom, którzy tego obowiązku nie dopełnią może grozić kara grzywny w wysokości do 5.000 zł, więc nie ma co z tym faktem zwlekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *