Podstawowe zasady dbania o smoczek

jak wyparzyć smoczek

Jak wyparzyć smoczek?

Ssanie u dziecka pozwala mu nie tylko na przyjęcie pokarmu mamy, ale także zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Stąd też jednym z niezbędnych akcesoriów dla małego dziecka jest smoczek. Ich wybór na rynku jest bardzo szeroki – od tych z silikonu po smoczki kauczukowe.

Wybranie odpowiedniego smoczka dla dziecka to jednak dopiero pierwszy krok. Równie ważne jest prawidłowe dbanie o niego. Na to zagadnienie składa się co najmniej kilka kwestii, takich jak wymiana smoczków, zapobieganie ich brudzeniu się czy odpowiednie wyparzanie.

Obowiązkowo regularna wymiana

Ze względów higienicznych, a także z uwagi na wiek dziecka należy pamiętać o regularnej wymianie smoczka na nowy egzemplarz. Powinno to następować mniej więcej raz na 6-8 tygodni, a także w każdym wypadku, gdy zauważy się jakieś uszkodzenia. Przed pierwszym użyciem smoczek trzeba też wyparzyć.

Jak wyparzyć smoczek?

Smoczek należy także regularnie wyparzać – co najmniej raz dziennie, ale także zawsze, gdy spadnie na ziemię lub widoczne są na nim zabrudzenia. Nie wolno maczać go w żadnym płynie, natomiast można użyć do jego przemycia delikatnego i hipoalergicznego płynu dedykowanego do mycia butelek i smoczków.

Wyparzanie smoczka może być przeprowadzane poprzez gotowanie we wrzątku przez 5 minut, użycie specjalnego sterylizatora UV do smoczków albo przy zastosowaniu metody „na zimno” polegającej na wrzuceniu do naczynia z wodą odpowiedniego płynu lub tabletek, które sprawią, że smoczek po 30 minutach stanie się jałowy.

Przechowywanie smoczka też ma znaczenie

Kiedy smoczek nie jest używany przez dziecko, powinien znaleźć się poza zasięgiem jego wzroku. Dzięki temu nie będzie przypominał dziecku o swojej obecności. Najlepiej przechowywać smoczek w specjalnym pojemniku, który także należy regularnie myć. Zwykle robi się to ręcznie, choć jeśli producent zezwala, można użyć w tym celu także zmywarki.

Przydatna może być zawieszka do smoczka

Aby ograniczyć częstotliwość upadków, a tym samym i konieczności mycia, warto zaopatrzyć smoczek w zawieszkę. Ważne, by była ona stworzona właśnie z myślą o wygodnym przechowywaniu smoczka – zawieszenie go dziecku chociażby na zwykłej tasiemce może bowiem grozić uduszeniem. Dzięki zawieszce smoczek jest natomiast mocowany za pomocą klipsa lub specjalnego zaczepu na ubranku malucha.

Taki klips nie pozostawia po sobie śladów, za to w przypadku, gdy smoczek wypadnie dziecku z buzi, nie trzeba się obawiać, że spadnie na ziemię albo zostanie zgubiony. Zawieszka sprawdzi się szczególnie na spacerach i we wszystkich miejscach, w których nie ma sposobności szybkiego wyparzenia smoczka.


Zobacz też:

Jak bezproblemowo odpieluchować dziecko?

Chusteczki nawilżane wodą: ekologiczna rewolucja – sama zadecyduj, czym nawilżysz swoje chusteczki

 

Originally posted 2020-03-09 21:05:35.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

montessori metoda

Montessori to nie tylko różowa wieża, to zmiana myślenia u rodziców i rozwijanie kreatywności

Chusteczki Potette

Chusteczki dla niemowląt: ekologiczna rewolucja – sama zadecyduj, czym nawilżysz swoje chusteczki