Rozdwojone koncówki

Rozdwojone koncówki

Jest to dość często spotykany problem włosów długich bądź krótszych, które są osłabione. Aby w pełni zrozumieć ten proces i nauczyć się zapobiegać rozdwajaniu końcówek, warto poznać strukturę włosa. Każdy włos posiada zewnętrzną osłonę- łuskę, która ma za zadanie chronić go. Kiedy łuska ta ulega zniszczeniu, struktura włosa zaczyna się łamać. Tysiące cieniutkich włókien zaczynają się strzępić jak miotełka – na tym polega zjawisko rozdwajania się. Końcówki włosów po osiągnięciu 10 cm długości są już prawie martwe. Lejąc np. lodowatą wodę na końcówki nie czujemy zimna, więc można to nazwać martwą strukturą. Po wielokrotnym wystawianiu na słońce, myciu,  suszeniu suszarką czy prostowaniu prostownicą powstają wysuszone, łamliwe końcówki, które są podatne na rozdwajanie. Największe szkodniki dla włosów, powodujące rozdwajanie się końcówek.

Niestety nie łatwo ich uniknąć:

Promienie słoneczne UV niszczą naturalne proteiny zawarte we włosach. Nie powinno się przebywać za długo na słońcu. Za częste targanie włosów przez wiatr również może osłabić ich łuski.

Chemia! Utlenianie, farby i szampony koloryzujące, trwała i środki do prostowania działają na zasadzie otwierania łuski włosa, żeby wniknąć do jego wnętrza. To narusza łuskę włosa i zwiększa jego łamliwość.

Szorstka szczotka do włosów lub grzebień i nie spłukana sól lub chlor popływaniu mogą doprowadzić do łamania się włosów i rozdwajania końcówek. Zwłaszcza kiedy włosy są mokre ryzyko ich złamania i rozdwojenia jest większe. Nie wolno rozczesywać szczotką mokrych włosów! Mniejsze zło wyrządzi nam bardzo rzadki grzebień. Za częste używanie szczotki czy grzebienia jest również szkodliwe.

Suszarki, prostownic i falownice mogą połamać łuski włosa i pozbawić go wewnętrznej wilgoci.  Aby temu zapobiegać i chronić włos, należy używać środki termoochronne. Jeśli suszenie jest konieczne, użyj chłodnego strumienia powietrza z odległości co najmniej 15cm od włosów.