Chrupanie orzechów chroni przed zgonem z powodu choroby serca

Chrupanie orzechów chroni przed zgonem z powodu choroby serca

Częste sięganie po orzechy zmniejsza ryzyko nagłej śmieci z powodu choroby serca - donoszą badacze z USA na łamach "Archives of Internal Medicine".

Spożywanie dużych ilości orzechów wpływa korzystnie na poziom "dobrego" cholesterolu we krwi, pod warunkiem, że kaloryczność diety się nie zwiększa.

Naukowcy pod kierunkiem Christine M. Albert z Brigham and Women''s Hospital w Bostonie badali wpływ spożywania orzechów na ryzyko śmierci, związanej z schorzeniami układu krążenia. Badaniami objęto 21 tys. 454 mężczyzn w wieku 40-84 lat. Ich stan zdrowia był śledzony prze 17 kolejnych lat.

Na początku doświadczenia w 1982 roku żaden z uczestników nie miał objawów choroby układu krążenia. W trakcie badań zbierano dane na temat nawyków żywieniowych mężczyzn, m.in. częstości i ilości spożywanych orzechów.

W czasie badań odnotowano 201 przypadków nagłej śmierci sercowej, czyli związanej z zatrzymaniem serca i 566 przypadków śmierci będących konsekwencją choroby wieńcowej.

Analiza wykazała, że "mężczyźni, którzy jedli orzechy dwa lub więcej razy w tygodniu w ilości około 30 gramów, mieli o 47 proc. mniejsze ryzyko zgonu z powodu nagłej śmierci sercowej i o 30 proc. mniejsze ryzyko śmierci związanej z chorobą wieńcową w porównaniu z mężczyznami, którzy rzadko lub wcale ich nie jadali".

Orzechy są istotnym składnikiem diety śródziemnomorskiej, która ma pozytywny wpływ na układ krążenia. Niektóre badania wskazują, że ten korzystny wpływ może być częściowo związany z zawartością w orzechach dużych ilości kwasu alfa-linolenowego, który należy do nienasyconych kwasów tłuszczowych n-3. Orzechy są też bogatym źródłem innych nienasyconych kwasów tłuszczowych, magnezu oraz witaminy E, która neutralizuje wolne rodniki i spowalnia procesy starzenia komórek.

Jak komentują autorzy, "ich wyniki sugerują, że spożywanie dużych ilości orzechów może być łatwą i mało ryzykowną metodą zmniejszenia ryzyka nagłej śmierci z przyczyn sercowych".