Znamiona naczyniowe

Znamiona naczyniowe

Naczyniaki krwionośne

- płaskie

- jamiste

Naczyniaki chłonne

- zwykły

- jamisty

Naczyniak płaski

Leży w poziomie skóry , jest często jednostronny , umiejscowiony głównie na karku i twarzy, występuje we wczesnym dzieciństwie . Zmiany o centralnej lokalizacji mogą ustępować samoistnie , jednostronne utrzymują się trwale .

Naczyniak jamisty

Zmiany są skórne (wyniosłe guzki ) lub podskórne , a najczęściej jest to postać mieszana . Wykwity guzowate są barwy sinoczerwonej , najczęściej występują na twarzy i owłosionej skórze głowy , niekiedy jednostronnie . Występują we wczesnym dzieciństwie , powiększają się zazwyczaj ze wzrostem dziecka . W 70% przypadków występują samoistnie , zwłaszcza w następstwie ucisku lub urazów mechanicznych , które powodują rozpad .

Naczyniak gwiaździsty

Są to na ogół liczne , drobne guzki barwy czerwonej z promieniście rozchodzącymi się naczyniami włosowatymi , powstające w wyniku nowotworzenia naczyń włosowatych i drobnych naczyń tętniczych.

Naczyniaki rubinowoczerwone u osób w starszym wieku, głównie umiejscowione na tułowiu, noszą nazwę naczyniaków starczych.

Ziarniniak naczyniowy

Jest to w istocie naczyniak związany z nowotworzeniem naczyń włosowatych , spowodowane przez uraz lub / i zakażenie bakteryjne .Guzek jest zazwyczaj pojedynczy , sinoczerwony , o wilgotnej , łatwo krwawiącej powierzchni i uszypułowanej podstawie. Wykazuje szybki wzrost.