Jak usypiać niemowlę

 

Niemowlęta śpią czasami nawet kilkanaście godzin na dobę. Nie oznacza to jednak, że każdy dzidziuś bez problemu zasypia wtedy, gdy chciałby tego rodzic. Czasami dziecko ma trudności z wyciszeniem się i zaśnięciem, co może być związane z różnymi czynnikami. Jak sobie z tym radzić i co robić, by uspokoić maluszka i pomóc mu zasnąć?

Dlaczego niemowlę nie może zasnąć
Niemowlęta bywają bardzo podatne na różnego rodzaju bodźce z otoczenia, które mogą wpływać mocno pobudzająco na ich układ nerwowy. Czasami wizyta z małym dzieckiem w centrum handlowym czy galerii handlowej może skutkować tym, że dziecku trudno jest usnąć. Warto zatem przeanalizować co mogło stać się przyczyną mocnego urodzenia. W przyszłości trzeba będzie unikać tego typu sytuacji, szczególnie jeżeli działają tak pobudzająco na maluszka, że problem z zaśnięciem utrzymywał się naprawdę długo (dziecko płakało przez kilkadziesiąt minut i było nerwowe).

Jak usypiać niemowlę
Podczas usypiania niemowlaka warto zadbać o jak najbardziej spokojną i bezpieczną atmosferą. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy maluszek jest czymś poddenerwowany, gdy coś go boli lub coś mu dolega. Warto przygasić wtedy światło w pokoju, tak by zapanowała w nim miła atmosfera. Z pomocą mogą przyjść wszelkiego typu szumiące zabawki emitujące tak zwany biały szum. Dla wielu dzieci to bardzo kojący i uspokajający dźwięk, przy którym się szybko wyciszają. Jeżeli rodzice sprawdzili natomiast, że na ich maluszka świetnie działa dźwięk włączonej suszarki również można ją użyć. Zwykle dla niemowlęcia Najważniejsza jest jednak bliskość i obecność głównego opiekuna czyli mamy. Warto zatem na spokojnie poświęcić dziecku trochę więcej czasu podczas usypiania go. Położyć go sobie na piersi albo wziąć w ramiona, tak by poczuło bliskość i ciepło rodzica. Potrzeby psychiczne dziecka są niezwykle ważne i trzeba zawsze dążyć do ich zaspokojenia. Jednocześnie nie warto zapominać również o tym, że czasami maluszkowi w zaśnięciu przeszkadza na przykład mokra pieluszka albo pusty brzuszek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *