Jak nosić niemowlę?

Niemowlę – powiemy tak o dziecku od momentu jego narodzin, aż do pierwszego roku życia. Odpowiedź na pytanie jak nosić niemowlę będzie inna w zależności od tego czy dziecko ma 4 tygodnie czy np. 40 tygodni. 

Jak nosić niemowlę zaraz po jego narodzinach? 

Podstawową zasadą jest spokój i unikanie gwałtownych ruchów. Dziecko poruszało się do tej pory w brzuchu mamy, musi się więc oswoić ze zmianą. 

W pierwszej kolejności należy się dziecku przede wszystkim pokazać, aby nie było ono zaskoczone naszą obecnością. Dobrze jest też powiedzieć coś do dziecka, nawiązać z nim kontakt. Następnie należy obrócić dziecko na bok oraz wsunąć rękę między nóżki w taki sposób, aby brzuszek dziecka był oparty o przedramię dorosłego. Rękę należy wsunąć na tyle daleko, by ułożyć palce pod ramieniem niemowlaka. Drugą dłoń wsuwamy wtedy pod główkę dziecka. W tej pozycji można już powoli, bez gwałtownych ruchów podnieść dziecko, trzymając je cały czas bokiem do podłoża. W takim ułożeniu dorosły zapewne instynktownie nachyli się ku dziecku, aby jak najszybciej je przytulić. 

Najbardziej popularną pozycją do noszenia dziecka jest na tak zwaną „fasolkę” (tułów dziecka jest zaokrąglony, kształtem przypominając fasolkę). 

Dziecko z jednej strony przytula się do przedramienia dorosłego, natomiast z drugiej strony do brzucha. Główka leży w zgięciu ręki, a druga dłoń podtrzymuje pupę. W takim ułożeniu dziecko ma poczucie bezpieczeństwa, a równocześnie ma zapewnioną swobodę ruchów (nóżki zgięte w kolanach mogą swobodnie fikać). 

Jak nosić niemowlę do odbicia? 

Gdy podczas jedzenia powietrze dostanie się do brzuszka niemowlaka, po zakończeniu karmienia musi się ono z niego wydostać. Dlatego właśnie po karmieniu należy oprzeć dziecko na swoim przedramieniu, a ręką podtrzymywać pupę. Druga ręka posłuży do kontrolowania czy dziecku nie opada główka. Dobrze, aby rączki dziecka były przewieszone przez ramię dorosłego, choć nie jest to konieczne w utrzymaniu prawidłowej pozycji. Należy uważać, aby nie łapać dziecka za szyję ani nie przyciskać jego pleców. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *