Czemu niemowlę wystawia język?

Dziecko komunikuje się z otoczeniem na wiele sposobów. Jednym z nich jest płacz, innym śmiech, duże znaczenie mają też wszelkiego rodzaju gesty. Jednym z nich jest pokazywanie języczka. Ten dość obelżywy u dorosłych znak u niemowlaka może oznaczać kilka rzeczy. Czemu niemowlę wystawia język?

Jeśli taka sytuacja zdarza się niezbyt często, raz na kilka dni, nie ma powodów do obaw. Maluch może wtedy próbować się schłodzić, informuje, że jest mu gorąco i chce mu się pić lub po prostu ćwiczy odruch ssania. Jeśli jednak zdarza się to często, może to oznaczać gorączkę lub inne problemy. Na początek warto niemowlęciu podać odrobinkę wody i obserwować, czy sytuacja się powtarza. Jeśli tak, można spróbować je nakarmić. Ważne jest, by odbyło się to w tej kolejności, gdyż można się łatwo pomylić.

Zastanawiając się, czemu niemowlę wystawia język w nocy i jest zlane potem, można dojść do wniosku, że ma podwyższoną temperaturę w organizmie, wtedy trzeba starać się ją obniżyć, uchylając okno, zmniejszając ogrzewanie i dając pić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *